Strona głównaPorady dietetyczneCzym zajmuje się dietetyk i w czym pomoże?

Czym zajmuje się dietetyk i w czym pomoże?

Powszechnym stało się twierdzenie, że dietetyk zajmuje się przede wszystkim pomaganiem w utracie zbędnych kilogramów oraz w walce z nadwagą i otyłością. Nic bardziej mylnego!

Kompetencje dietetyka są o wiele szersze, dlatego zdecydowanie warto dokładniej im się przyjrzeć. Zacząć należy natomiast od informacji ogólnych, czyli od tego, czym dietetyk się zajmuje, w czym może nas wspierać i jak szeroki jest zakres jego umiejętności.

Ocena sposobu odżywania

Jest to bardzo ważny element pracy dietetyka, bez którego niemożliwe byłoby realizowanie kolejnych jej etapów. Zanim ułożona zostanie nasza dieta, dietetyk dokona szczegółowej i skrupulatnej oceny tego, w jaki sposób się odżywiamy, które nawyki są dla nas niekorzystne, a które warto konsekwentnie pielęgnować. Istotne jest również dokonanie analizy składu ciała, aby dowiedzieć się, jakie są proporcje między poziomem tkanki tłuszczowej a masą mięśni. Dzięki temu będziemy wiedzieć, nad którym aspektem należy pracować i co dalej zmieniać. Warto bowiem wiedzieć, co wpływa na nasze zdrowie, a co zdecydowanie mu szkodzi!

Zmiana nawyków żywieniowych

Nawyki żywieniowe również mogą sporo namieszać w naszym organizmie i nie zawsze działają na jego korzyść. Mowa tutaj nie tylko o pewnych „słabostkach”, takich jak zamiłowanie do słodyczy, czy częste sięganie po tak zwane fast foody. Prawdą jest, że nie ma produktów zakazanych – trzeba tylko zadbać o to, aby jeść je z umiarem. Dietetyk pomoże nam zniwelować nawyki, które działają na naszą niekorzyść i postawić sobie cele, których realizacja jest w naszym zasięgu. Takie, jak na przykład regularne spożywanie posiłków, jedzenie mniejszych porcji, lecz w krótkich odstępach czasu, ograniczenie cukru i znalezienie dla niego odpowiedniej alternatywy, czy jedzenie w spokoju, zamiast w szaleńczym pędzie w czasie krótkich przerw między codziennymi zajęciami a obowiązkami.

Dostosowanie diety do trybu życia

To pewne, że z niektórych obowiązków nie możemy zrezygnować. Nie przestaniemy chodzić do pracy, szkoły lub na uczelnię, aby mieć odpowiednią ilość czasu na spokojne zjedzenie każdego z posiłków, codzienne gotowanie i dbanie o każdy, nawet najmniejszy szczegół na bieżąco przyrządzanych przez nas potraw. Nie ma w tym nic złego! Zadaniem dietetyka jest dobranie diety tak, aby była ona skuteczna, ale niekoniecznie bardzo inwazyjna. Najważniejsze, aby była adekwatna do naszego trybu życia, a konkretnie – do tych jego elementów, na które nie mamy wpływu.

Jak widać, dietetyka to nie tylko walka ze zbędnymi kilogramami. Rola dietetyka jest o wiele bardziej skomplikowana i złożona. Polega ona także na dokładnym, precyzyjnym dobieraniem produktów i składników do potrzeb naszego organizmu, czasem zdeterminowanych przez sytuacje i okoliczności, w których się znajdujemy. Efektem pracy z dietetykiem nie jest więc tylko utrata wagi, lecz także – a może przede wszystkim – poprawa naszego stanu zdrowia, samopoczucia i komfortu. wagi, lecz także – a może przede wszystkim – poprawa naszego stanu zdrowia. samopoczucia i komfortu.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img