Strona głównaPorady dietetyczneDieta na stres - wzmocnij swój organizm i układ nerwowy

Dieta na stres – wzmocnij swój organizm i układ nerwowy

Ciągle przyspieszające tempo życia sprawia, że poziom stresu rośnie do niebotycznych rozmiarów, a nikomu nie trzeba przypominać, jakie konsekwencje to za sobą niesie. Niektóre z nich to problemy z zasypianiem i koncentracją czy spadek odporności i samopoczucia.

W trudnych okresach, kiedy stres daje o sobie znać, trzeba zdecydować się na wzmocnienie układu nerwowego. Można zrobić to poprzez zmianę stylu życia, w postaci podjęcia treningów sportowych oraz zmodyfikowanie swojej diety. Jak powinna wyglądać dieta na stres, która pozwoli na zminimalizowanie negatywnych efektów wyczerpującego życia, takich jak poczucie rozbicia czy chroniczną niemożliwość skupienia się? Czas odpowiedzieć na to pytanie.

Dieta na stres, jak ją ułożyć?

Jak wzmocnić układ nerwowy? Podstawową kwestią związaną z komponowaniem diety wspomagającej zwalczanie stresu jest nie tylko sam dobór odpowiednich artykułów spożywczych, ale także zbudowanie rutyny związanej z jedzeniem oraz odpowiednią organizacją dnia. Spożywanie posiłków w stałych, określonych godzinach (oczywiście o ile jest to możliwe), samo w sobie ma działanie antystresowe. Śniadanie, obiad, kolacja czy podwieczorek powinny być także jedzone nieśpiesznie oraz w przyjaznej atmosferze.

Szybkie spożywanie jedzenia może być spowodowane brakiem czasu i stresującym trybem życia, jednak sama czynność także przysporzy kolejnej porcji zdenerwowania. Przez to można wpaść w “pętlę stresu”. Znana jest także przypadłość, taka jak “zajadanie stresu” – wiele osób, aby poradzić sobie z nerwami, sięga po wysoko przetworzoną żywność, która poprawia humor tylko na chwilę, aby później go drastycznie zepsuć.

Dieta na stres powinna być oparta na dużej ilości witamin oraz mikroelementów. Ważne jest, aby przyjmować pokarmy bogate w pierwiastki, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Są to głównie magnez, cynk oraz selen. Nie wolno zapominać także o witaminach z grupy B. Dieta przeciwko stresowi powinna być oparta między innymi na fasoli, chudym mięsie, rybach, kaszach, pestkach słonecznika czy bananach. Ważna jest także zmienność swojego menu, ponieważ układ nerwowy nie przepada za dietetyczną stagnacją.

Skuteczne wzmocnienie układu nerwowego

Jak wzmocnić układ nerwowy poza modyfikacją godzin swoich posiłków oraz zmianą ich zawartości na zdrowe i nisko przetworzone dodatki? Warto postawić także na herbatki antystresowe czy ekstrakty z żeń-szenia lub różeńca górskiego. Zdrowe herbaty pite pomiędzy posiłkami pozwolą uregulować trawienie oraz ukoić nerwy.

Według najnowszych badań dobre samopoczucie człowieka ma związek także z odpowiednią dbałością o układ pokarmowy, który jest silnie powiązany z układem nerwowym. Ekstrakty, herbaty oraz zdrowa dieta oparta na owocach, warzywach czy orzechach, pozwolą skutecznie zredukować stres. Odbije się to na jakości życia, kiedy częściej będzie pojawiać się ukojenie, zamiast poczucia roztargnienia i niechęci.

Wzmocnienie układu nerwowego może odbywać się także poprzez różnego rodzaju techniki relaksacji. Sama dieta, nawet jeśli należy do najzdrowszych na świecie, nie jest w stanie zapewnić gruntownej poprawy zdrowia, jeśli cały dzień spędza się w pozycji siedzącej lub ciągle przebywa w środowisku, negatywnie wpływającym na stan psychiczny. Warto częściej spacerować, mieć kontakt z naturą, uprawiać sport i zastanowić się nad tym, czy lepiej nie zmienić pracy na mniej stresującą. Stres może zniknąć, ale do tego, aby się tak stało, potrzebne jest gruntowne przebudowanie swojego życia, którego kluczowym elementem powinna być zdrowa dieta.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img