Strona głównaPorady dietetyczneDlaczego luteina jest tak ważna podczas ciąży?

Dlaczego luteina jest tak ważna podczas ciąży?

Progesteron, czyli innymi słowy luteina to hormon, który w trakcie ciąży jest bardzo ważny dla zdrowego i bezpiecznego jej przebiegu. Zdarza się, że naturalnej luteiny w organizmie matki jest zbyt mało. To może stanowić zagrożenie dla płodu. Wówczas zaleca się kobiecie przyjmowanie odpowiedniej, przepisanej przez lekarza, dawki luteiny.

Jak już wiemy luteina to hormon płciowy. Produkowany jest on przez ciałko żółte w jajniku oraz przez łożysko w trakcie trwania ciąży. W procesie produkcji biorą również udział kora nadnerczy oraz środkowy układ nerwowy.

Dlaczego luteina zalecana jest kobietom w ciąży?

Z jakiego powodu luteina jest tak istotna dla kobiet w ciąży?

Warto znać funkcje, jakie pełni luteina podczas trwania ciąży. Są to:

  • przygotowanie błony śluzowej macicy do implantacji, tzn. do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Luteina sprawia, że błona staje się bardziej ukrwiona i grubsza,
  • luteina odpowiedzialna jest za utrzymanie ciąży do momentu, kiedy zostanie wytworzone łożysko,
  • odpowiada także za powstrzymywanie skurczów macicy, czyli zapobiega poronieniu lub przedwczesnemu porodowi.

Ciekawostką jest to, że w trakcie dziewięciomiesięcznej ciąży poziom progesteronu, czyli luteiny wzrasta niemal stukrotnie. Spadek hormonu można zauważyć dopiero przed porodem, właśnie w wyniku tego spadku pojawiają się silniejsze skurcze, co oznacza, że zaczyna się poród.

Co może spowodować niedobór luteiny?

Konsekwencje wynikające z niedoboru luteiny są bardzo poważne. Pamiętajmy, że luteina odpowiada za utrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Niedobór tego hormonu podwyższa ryzyko poronienia. W przypadku pojawienia się u kobiety w ciąży objawów w postaci plamienia, bólu w podbrzuszu, lekarz zaleca często przyjmowanie specjalnej formy luteiny, która występuje przeważnie w postaci tabletek. Luteina jest także stosowana w późniejszych okresach ciąży jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W takich przypadkach hormon podawany jest w zastrzykach lub tabletkach dopochwowych.

Zatem bardzo istotne jest to, by regularnie kontrolować poziom luteiny w organizmie. Wówczas możemy być spokojniejsi i pewni tego, że poziom hormonu jest odpowiedni. Natomiast w przypadku, kiedy jest go za mało w organizmie można go z powodzeniem uzupełniać dzięki tabletkom zaleconym przez lekarza.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img