Strona głównaPorady dietetyczneDoradztwo żywieniowe: czym jest i dlaczego nie trzeba się go bać?

Doradztwo żywieniowe: czym jest i dlaczego nie trzeba się go bać?

Do konsultacji z dietetykiem wiele osób podchodzi według słynnej zasady „stłucz termometr, to nie będziesz mieć gorączki”. Wydaje nam się, że dopóki nikt nie wytknął nam fatalnych nawyków żywieniowych, możemy oddawać się im bezkarnie…

Sęk w tym, że doradcy żywieniowego wcale nie trzeba się bać! Ekspert niewątpliwie skonfrontuje Cię z pewnymi mało przyjemnymi faktami, ale ich długofalowe skutki mogą okazać się jedną z najlepszych rzeczy, jakie zdecydowałeś się dla siebie zrobić. Specjalista do spraw odżywiania stworzy z Tobą indywidualny plan działań, który będzie Twoim kompasem na drodze do zdrowszego stylu życia. Nieprzekonany? Pozwól, że rozwiejemy część Twoich wątpliwości…

Kto szczególnie skorzysta na usługach doradcy żywieniowego?

Mnóstwo osób może wiele zyskać na skorzystaniu z doradztwa żywieniowego z różnych powodów. Niektórym może to być potrzebne, aby całkowicie zmienić dietę w celu zrzucenia dodatkowych kilogramów, a innym – aby zmniejszyć ryzyko chorób lub zminimalizować objawy tych istniejących. Ważnym powodem jest także najzwyczajniejsza w świecie potrzeba wprowadzenia w życie pozytywnych, zdrowych zmian.

Doradztwo żywieniowe powinno szczególnie zainteresować kobiety w ciąży, sportowców, osoby starsze lub cierpiące na różne dolegliwości takie jak podwyższone ciśnienie, wysoki cholesterol, alergie, cukrzyca i stan przed cukrzycowy, celiakia, choroby serca czy zespół jelita drażliwego. Dobrym pomysłem jest umówienie się na konsultacje wkrótce po wizycie u lekarza i wykonaniu okresowych badań, które pozwolą określić rodzaj problemów, jakie mogłaby zniwelować dieta.

Ilu spotkań potrzeba?

Większości osób wystarczają dwie, może trzy sesje. Jeżeli ktoś jest naprawdę zdeterminowany, by sumiennie wprowadzać w życie zalecenia dietetyka, na pewno skorzysta nawet na pojedynczym spotkaniu. Dla niektórych osób pomocne może być jednak regularne powtarzanie wizyt, na przykład co miesiąc lub co kwartał, ponieważ daje to motywację do „trzymania formy” w dłuższym okresie.

Czego mogę się spodziewać po pierwszym spotkaniu?

Doradca dietetyczny zapyta o Twoje cele: wagę, którą chcesz osiągnąć, lepsze wyniki badań, więcej energii lub tym podobne. Na pewno zada także pytania o przebyte choroby, przyjmowane leki , suplementy i kuracje. Powinieneś spodziewać się także wywiadu na temat różnych aspektów swojego stylu życia (jak często ćwiczysz, czy się wysypiasz, czy odczuwasz permanentne zmęczenie?). Jednym z najważniejszych elementów spotkania będzie rozmowa na temat tego, co jadasz: doradca prawdopodobnie poprosi Cię o zapisywanie posiłków i przekąsek przez jeden lub kilka dni, aby przekonać się, jak wygląda Twój typowy jadłospis. W czasie układania planu diety zostaniesz także zapytany o swoje żywieniowe preferencje – nie martw się, nie będziesz musiał stale jadać najbardziej nielubianych potraw! Wegetarianie, weganie i osoby rezygnujące z niektórych produktów ze względów religijnych także nie muszą się martwić: ich potrzeby zostaną uwzględnione.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img