- Gąbka konjac – co to takiego?
- Jakie są właściwości naturalnej gąbki konjac?
- Jak prawidłowo stosować gąbkę konjac?
- Czy można używać gąbki konjac do skóry wrażliwej?
- Jak prawidłowo powinniśmy dbać o gąbkę konjac?
- Kiedy powinno się wymienić gąbkę konjac?
W kosmetycznym świecie całkiem od niedawna popularność zdobywa maleńka i niepozorna gąbka konjac — w 100% naturalny produkt głównie do pielęgnacji skóry twarzy, ale też i ciała. Czym jest ta gąbka, w jaki sposób działa, jaki efekt dzięki niej osiągniemy i jak prawidłowo jej używać, aby była jak najbardziej skuteczna? Sprawdźmy.
Gąbka konjac – co to takiego?
Gąbka konjac powstaje z naturalnych włókien pochodzącej z Azji rośliny o nazwie Amorphophallus konjac. Jej korzeń jest niezwykle bogaty w cenne składniki odżywcze, jak na przykład witaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminy: C, D, E, jak również minerały — żelazo, cynk, fosfor oraz miedź. Gąbka, która powstaje z tej azjatyckiej rośliny nie zawiera sztucznych substancji i jest całkowicie biodegradowalna. Jest to zatem jeden z najbardziej przyjaznych nie tylko dla naszej skóry, ale też dla środowiska naturalnego produkt do pielęgnacji.

Jakie są właściwości naturalnej gąbki konjac?
Przede wszystkim gąbka konjac działa bardzo korzystnie na naszą skórę. Delikatnie oczyszcza, pomaga usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym drobiny kurzu oraz nadmiar sebum, a nawet pozostałości makijażu. Ponieważ jej struktura jest lekko szorstka, w subtelny sposób złuszcza martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką i miękką, bez podrażnień. To jednak niejedyne jej zalety, ponieważ wykazuje ona także właściwości odżywcze i nawilżające. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych gąbka ta dostarcza skórze niezbędne witaminy i minerały, zapewniając jej zdrowie i promienny wygląd.
Jak prawidłowo stosować gąbkę konjac?
Stosowanie tej naturalnej, bogatej w składniki odżywcze gąbki jest banalnie proste:
- przed pierwszym użyciem, należy dokładnie namoczyć ją przez kilka minut w ciepłej wodzie, tak aby zmiękła,
- po namoczeniu gąbkę trzeba wycisnąć w celu pozbycia się nadmiaru wody,
- przygotowaną gąbką delikatnie masujemy skórę twarzy bądź ciała — unikajmy jednak zbyt mocnego nacisku,
- gąbkę można używać samodzielnie lub w połączeniu z żelem do mycia twarzy,
- na koniec gąbkę trzeba bardzo dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia w miejscu suchym i przewiewnym.
Czy można używać gąbki konjac do skóry wrażliwej?
Jak najbardziej tak, gąbka konjac będzie odpowiednia nie tylko dla cery wrażliwej, ale też dla innych typów skóry — suchej, tłustej oraz mieszanej. Jest ona delikatna i nie podrażnia skóry, nie wysusza jej ani nie narusza naturalnej bariery ochronnej, natomiast delikatnie złuszcza naskórek i widocznie zwęża pory. Doskonale sprawdzi się w walce z niedoskonałościami i wypryskami. Jeśli mamy cerę normalną, tłustą lub mieszaną, bez obaw może być stosowana nawet codziennie. Jest to nawet wskazane i pozwoli nam utrzymać skórę naturalnie nawilżoną, czystą, świeżą, świetlistą, pełną blasku. W przypadku skóry wrażliwej i bardzo suchej gąbkę konjac zaleca się używać 1-2 razy w tygodniu, wówczas unikniemy nadmiernego złuszczania się naskórka.
Jak prawidłowo powinniśmy dbać o gąbkę konjac?
Aby gąbka konjac długo nadawała nam służyła, bezwzględnie po każdym jej użyciu należy bardzo dokładnie ją wypłukać i wysuszyć w miejscu przewiewnym. Gąbki konjac nie należy mocno wyżymać i wykręcać, gdyż może to spowodować uszkodzenie jej delikatnej struktury z włókien roślinnych. Wystarczy ją dokładnie wycisnąć. Im dokładniej ją wyciśniemy z wody, tym szybciej wyschnie, dzięki czemu dłużej zachowa żywotność.
Czystą gąbkę można także przechowywać w lodówce. Chłodzenie pomaga utrzymać ją świeżą na dłużej. Można wysuszyć ją najpierw na kaloryferze. Najlepiej jednak przechowywać ją w dobrze wentylowanych, przewiewnych miejscach, daleko od nadmiernej wilgoci. Gąbki konjac nigdy nie można zostawić na wannie, pod prysznicem czy w miseczce z wodą.
Prawidłowo stosowane, opłukane i wysuszone gąbki konjac są produktem higienicznym, jednak jeśli czujemy taką potrzebę, możemy je zdezynfekować, na przykład umieszczając ją w kuchence mikrofalowej na ok. minutę lub wrzucając ją do wrzątku na kilka minut. Dezynfekcja gąbki konjac nie jest konieczna, jeśli gąbka jest systematycznie czyszczona.
Kiedy powinno się wymienić gąbkę konjac?
Gąbka konjac jest produktem naturalnym, pochodzenia roślinnego. W zależności od tego, czy będziemy prawidłowo o nią dbać, jej żywotność będzie wynosić od jednego miesiąca do trzech miesięcy. Kiedy będzie już niezdatna do użytku, z pewnością to zauważymy, wówczas zacznie się po prostu rozpadać. To znak, że już czas zastąpić ją nową. Gąbki konjac są w stu procentach biodegradowalne i nadają się do wyrzucenia na kompost.
Dokładne i systematyczne oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Gąbka konjac oferuje wiele korzyści dla różnych rodzajów skóry, jednocześnie oczyszcza i pielęgnuje. Co ważne jest to produkt pochodzenia naturalnego, nieszkodliwy dla środowiska. Regularne stosowanie gąbki konjac pozostawia skórę czystą, odżywioną i promienną.