Strona głównaPorady dietetyczneGotować w zgodzie yin i yang: na czym polega dieta makrobiotyczna?

Gotować w zgodzie yin i yang: na czym polega dieta makrobiotyczna?

Dieta makrobiotyczna to nie tyle „dieta” w potocznym rozumieniu tego słowa, ile raczej zestaw rad i wskazówek odnośnie do tego, co i jak powinno się jeść: nie przez jakiś określony, zwykle niezbyt długi czas, lecz przez całe życie.

Początki diety makrobiotycznej związane są z ruchem Shoku-Yo, czyli „leczenia jedzeniem”, założonym na początku XX wieku przez japońskiego lekarza Sagena Ishizukę. Sam termin „makrobiotyczny” został stworzony przez jednego z uczniów Ishizuki, George’a Ohsawę, z połączenia greckich słów makros (duży) i bios (życie).

Dieta makrobiotyczna – początki

W latach 60., gdy dieta makrobiotyczna zaczęła nabierać rozgłosu, była znacznie bardziej radykalna niż ta jej wersja, którą znamy współcześnie. Polegała na stopniowym eliminowaniu różnych grup produktów, aż do etapu, na którym spożywa się już tylko brązowy ryż i czystą wodę. Obecne założenia makrobiotyki są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia i bardziej realistyczne.

Założenia diety makrobiotycznej

Współcześnie dieta makrobiotyczna to zespół wytycznych, które dynamicznie zmieniają się w zależności od pory roku i dnia, lokalizacji geograficznej, a nawet regionalnej dostępności poszczególnych produktów. Głównym założeniem diety jest pochodząca z filozofii chińskiej idea, że wszystko zawiera w sobie energię: ciemną, chłodną, kobiecą i zwróconą do wewnątrz yin albo jasną, ciepłą, męską i zwróconą na zewnątrz yang.

Aby osiągnąć harmonię na rozmaitych poziomach, w tym w zdrowiu i odżywianiu, należy zrównoważyć yin i yang: ponieważ jednak poziomy tych energii zmieniają się wraz ze zmianami klimatu, pory dnia, miejsca i tak dalej, równowaga ta nie jest statyczna, lecz dynamiczna. Na przykład lato wymaga przyrządzania posiłków lżejszych, chłodniejszych i wymagających krótszego przyrządzania niż te, które powinniśmy jeść zimą.

Co jeść na diecie makrobiotycznej?

Jak przy większości diet, niektóre rodzaje pokarmów są zalecane, inne – stanowczo odradzane. Do zalecanych należą wszystkie pełne zboża i kasze, takie jak brązowy ryżkasza jaglana i gryczana czy płatki owsiane. Zaleca się jeść dużo zielonych liściastych warzyw, warzyw kapustnych i korzeniowych, a unikać niektórych innych jarzyn – między innymi ziemniaków, bakłażana, papryki i pomidorów.

W wybieraniu owoców powinno się ograniczać do tych, które uprawiane są w strefie klimatycznej, którą się zamieszkuje: w Polsce więc nie powinno się jeść, na przykład, bananów, mandarynek i mango. Dozwolone są niewielkie ilości białych ryb oraz roślin strączkowych. Do pokarmów i napojów, których powinno się unikać, zaliczają się czerwone i białe mięso, nabiał, jajka, alkohol i kawa, czekolada, popcorn i biały ryż. Jak widać, dieta makrobiotyczna jest bogata w węglowodany i błonnik, a stosunkowo uboga w białko i tłuszcz.

Inne zalecenia diety makrobiotycznej

Chcąc ściśle stosować się do reguł makrobiotyki, powinno się przyrządzać posiłki (2-3 dziennie) wyłącznie z lokalnie wytwarzanych, organicznych produktów. Potrawy powinny być przygotowywane na ogniu, a nie na płycie indukcyjnej albo w mikrofalówce, i z wykorzystaniem naczyń z żelaza, stali nierdzewnej albo ceramiki. Powinno się także unikać „suchych” metod gotowania, takich jak pieczenie czy opiekanie, a zamiast nich wykorzystywać metody „mokre”, takie jak gotowanie na parze.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img