Strona głównaPorady dietetyczneHimalajska, morska, kamienna, czarna – jaką sól stosować na co dzień?

Himalajska, morska, kamienna, czarna – jaką sól stosować na co dzień?

Bez niej potrawy pozbawione byłyby smaku, a niektóre produkty spożywcze, zwłaszcza takie jak mięso, zbyt szybko by się psuły. Bez soli, bo o niej mowa, trudno wyobrażać sobie codzienne życie. Używamy jej każdego dnia, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kryje się w niemalże w każdym jedzeniu, a na pewno w każdej potrawie i w przekąskach, nawet tych słodkich. Każdy wie, że jej nadmiar szkodzi zdrowiu – może przyczyniać się do powstania nadciśnienia, chorób serca i nerek. Jednak jest też niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawarty w niej sód wspomaga między innymi prawidłową kurczliwość mięśni, przewodnictwo nerwowe i regulację gospodarki wodnej i kwasowo-zasadowej. Dziś na sklepowych półkach znajdziemy co najmniej kilka rodzajów soli, nawet takich z najdalszych stron świata. Przyjrzyjmy się kilku tym najbardziej popularnym.

Tradycyjna sól kuchenna – najbardziej popularna

Najbardziej popularną solą w Polsce, która na co dzień gości w naszej kuchni i naszych potrawach jest sól kuchenna, tzw. warzona. Pozyskuje się ją poprzez odparowanie wody z solanek. W ten sposób otrzymujemy drobną, białą sól, którą poddaje się czyszczeniu chemicznemu i dlatego jest pozbawiona cennych składników mineralnych. Sól kuchenna zawiera 40% sodu i tzw. antyzbrylacz (najczęściej oznaczony symbolem E536), który zapobiega powstawania grudek. W związku z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia, sól kuchenna jest jodowana, aby zapobiegać niedoczynności tarczycy.

Sól kamienna

Bogatsza w minerały niż sól kuchenna jest sól kamienna. Nie jest ona poddawana oczyszczaniu, tylko kruszeniu i mieleniu. Wydobywana jest z naturalnych złóż w kopalniach w postaci brył. Jej kryształki nie są tak miałkie jak w przypadku soli kuchennej. Ma ona postać drobno lub gruboziarnistą. Choć może być lekko zabrudzona, zdecydowanie lepiej wybrać sól kamienną niż warzoną, ponieważ zawiera ona takie składniki mineralne jak potas, wapń, chrom, mangan, magnez i miedź.

Sól morska

Otrzymuje się ją dzięki naturalnemu procesowi, jakim jest odparowanie wody morskiej. Sól morska zawiera mniej sodu od soli kuchennej. Oprócz sodu dostarcza, też sporo cennych minerałów jak cynk, wapń, potas, magnezu i jod. Kryształki soli morskiej są zdecydowanie grubsze niż soli warzonej. Smak soli morskiej jest też bardziej intensywny. Dzięki temu, aby otrzymać dobrze posoloną potrawę, możemy użyć mniejszej ilości soli niż w przypadku używania soli kuchennej. Kolor soli morskiej nie powinien być nieskazitelnie biały. Jeśli tak jest, oznacza to, że została zbyt mocno oczyszczona, a tym samym pozbawiona cennych składników.

Sól himalajska różowa

Sól himalajska zadomowiła się w Polsce na dobre i cieszy się dużą popularnością. Swoją charakterystyczną, delikatnie różową barwę zawdzięcza obecności żelaza. Wydobywa się ją ręcznie z głębokości 500 metrów we wschodnim pasie Karakorum w Pakistanie. Uznawana jest za najczystszą sól na świecie, a jednocześnie posiada największe stężenie składników mineralnych. Znajdziemy w niej ponad 80 cennych minerałów, w tym jod, magnez, żelazo, fluor, azot, mangan i brom. Ze względu na swoje właściwości, używana jest nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce.

Sól czarna Kala Namak

Nowością na rynku polskim jest Kala Namak – sól o ciemnej barwie wydobywa się między innymi w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Jej smak jest dosyć charakterystyczny, nie tylko słony, ale też lekko gorzkawy, dlatego sprawdza się ona bardzo dobrze w pikantnych daniach kuchni indyjskiej. Jej aromat i posmak jest dosyć wyrazisty i niektórzy porównują go do zapachu jajek. Te charakterystyczne cechy zawdzięcza ona zawartości siarczku sodu. Podczas produkcji sól poddana jest prażeniu w wysokiej temperaturze, powyżej 800 stopni, z dodatkiem węgla drzewnego, suszonych owoców lub kory. Jest to sól polecana szczególnie osobom, które skarżą się na kłopoty z trawieniem i na zgagę.

Jaką sól najlepiej stosować na co dzień?

Kiedy już znamy właściwości różnych dostępnych soli, zdecydowanie warto zastanowić się nad zastąpieniem mocno oczyszczonej i prawie całkowicie pozbawionej  minerałów soli kuchennej innym rodzajem soli. Zarówno sól kamienna, jak i himalajska będą zdecydowanie lepszym wyborem. Sól czarną można stosować do wybranych, konkretnych dań i przysmaków. Jednak niezależnie od rodzaju wybranej soli, powinno się ją stosować z umiarem. Współczesna dieta, gotowe produkty i przekąski dostępne w sklepach i tak zawierają nadmiar sodu. 

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img