Strona głównaSlow lifeJak być eko poza domem? Zero waste w szkole i pracy

Jak być eko poza domem? Zero waste w szkole i pracy

Woda i napoje w jednorazowych, plastikowych butelkach, jedzenie owijane w plastikową folię spożywczą, ręczniki papierowe, płatki i patyczki kosmetyczne po jednym użyciu wyrzucane do kosza czy plastikowe worki na śmieci, detergenty w plastikowych butelkach – to tylko niektóre z przykładów jak bardzo nieekologiczny jest obecny styl życia większości z nas. Wydaje się, że trudno dziś ograniczyć produkcję śmieci czy to w domu, czy też poza nim, będąc w pracy lub szkole. Jednak są sposoby na to, aby wprowadzić kilka prostych zasad, aby śmiecić mniej i być bardziej eko.

Picie poza domem

Chyba najbardziej podstawową kwestią i naprawdę łatwą do wykonania, jest zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju jednorazowych butelek i kubków. Zamiast nich, bierzmy ze sobą do pracy lub szkoły butelki, których możemy używać latami. A wybór ich jest naprawdę spory:

  • butelki i bidony plastikowe, bez BPA – wbrew pozorom bycie zero waste nie wyklucza stuprocentowego użycia plastiku. Plastikowe bidony będą zdecydowanie lepszym wyborem szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Są one lżejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu niż te wykonane ze szkła. Ważne, aby były wykonane ze sprawdzonych, certyfikowanych materiałów, a także byśmy o nie szczególnie dbali, aby posłużyły nam jak najdłużej. Bidon, nawet ten plastikowy, który możemy napełnić wodą lub ulubionym sokiem, codziennie umyć i korzystać z niego przez kilka lat, zawsze będzie lepszym wyborem niż jednorazowa, plastikowa butelka,
  • Bidon ze słomką z tworzywa PLA – to doskonałe rozwiązanie w przypadku młodszych dzieci, jeszcze lepsze i bardziej ekologiczne niż tradycyjne plastikowe bidony. Tworzywo PLA to polimer pochodzenia naturalnego, który pozyskiwany jest z kukurydzy i trzciny cukrowej, stanowiący jeden z najbardziej popularnych bioplastików. Bioplastiki stanowi naturalną alternatywę dla tworzyw sztucznych. Można w nich przechowywać także ciepłe napoje do 70°C. Jest wielokrotnego użytku i nadaje się również do recyklingu.
  • butelki z filtrem – to świetne rozwiązanie, które pozwala nam uzupełnić wodę w dowolnym miejscu – w pracy, w szkole, czy gdziekolwiek na mieście, np. w kinie czy galerii handlowej,
  • kubki, butelki termiczne i termosy – nie ma sensu kupowania kawy na wynos, w plastikowym kubku. Zdecydowanie lepiej jest przygotować w domu swoją najbardziej ulubioną kawę i zabrać ją ze sobą w eleganckim, pięknie zaprojektowanym kubku termicznym, który utrzymuje ciepło napoju nawet do 18 godzin. Zimą do szkoły także dobrze jest przygotować do szkoły dziecku rozgrzewająca herbatę. Wybierając kubek termiczny lub termos, warto zwrócić uwagę, aby nie zawierał on BPA, toksyn i ftalanów.

Jedzenie poza domem

Nie tylko ekologicznie, ale też ekonomicznie i zdrowo jest przygotowywać w domu swoje ulubione jedzenie, ze sprawdzonych składników, niż wydawać na mieście pieniądze na „gotowce”, czy kupować w szkolnym sklepiku pakowane w plastik batony, chipsy i inne śmieciowe przekąski, naszpikowane chemią. Obecnie do wyboru mamy przepięknie zaprojektowane:

  • śniadaniówki,
  • materiałowe torebki śniadaniowe, które z powodzeniem może wyprać,
  • woskowiijki – nasączone naturalnym woskiem materiały, często z bardzo pięknym nadrukiem, o właściwościach folii aluminiowej, których można używać wielokrotnie i myć pod bieżącą wodą,
  • owijki na kanapki – do wyboru mamy także wykonane z bawełny lub z recyklingowanego plastiku o nietoksycznej powierzchni wielorazowe owijki na kanapki. Są one łatwe w czyszczeniu i szybko schną, a co najbardziej istotne – są wielorazowe,
  • bambusowe sztućce – kiedy już zdecydowaliśmy, że posiłki ze względów ekologicznych do pracy będziemy przygotowywać w domu, dobrze jest zapakować do takiego zestawu sztućce. Alternatywą dla plastikowych łyżek i widelczyków są sztućce wykonane z bambusa. Zaletą bambusa jest to, że rośnie on wyjątkowo szybko, jego uprawa nie wymaga stosowania pestycydów, sztucznych i nie ma negatywnego wpływu na ekosystem. Poza tym, wykonane z niego przedmioty są biodegradowalne.

Jak się okazuje bycie zero waste w pracy czy w szkole nie jest takie trudne do zrealizowania, a ekologicznych rozwiązań jest całkiem sporo. Co ważne, rozwiązania te są przyjazne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszego portfela i zdrowia.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img