Strona głównaSlow lifeJak pozbyć się elektrośmieci?

Jak pozbyć się elektrośmieci?

W Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa. Coraz więcej z nas przestrzega zasad recyklingu i wie, do którego kontenera wyrzucić plastik, do którego papier, a gdzie odpady zmieszane. Jednak w przypadku elektrośmieci, co piąty Polak wyrzuca je do kosza lub zostawia po prostu pod śmietnikiem, często nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to nielegalne i można otrzymać za to karę nawet w wysokości do 5 tys. zł. Elektrośmieci to wszelkiego rodzaju nieużywany, zepsuty i niepotrzebny sprzęt elektroniczny i urządzenia elektryczne. Określa się je skrótem ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny). Skoro nie może trafić do śmietnika pod domem, jak zatem możemy się go pozbyć, aby nie gromadzić niepotrzebnych i niedziałających laptopów, telefonów i czajników w domu.

Dlaczego elektrośmieci nie powinny trafić do odpadów zmieszanych?

Sprzęty elektroniczne, elektryczne i wszelkiego rodzaju baterie, zawierają wiele niebezpiecznych dla środowiska substancji. Poza tym znajdziemy w nich także wiele cennych surowców, które można odzyskać po odpowiedniej obróbce. Na przykład telefon komórkowy zawiera ponad 60 różnych pierwiastków, w tym również srebro i złoto, a także pierwiastki cenne i rzadkie jak cyna, wolfram i tantal, a ich wydobycie jest niekoniecznie korzystne dla środowiska. Dlatego ich prawidłowy recykling jest tak istotny. Natomiast wszystkie baterie, również te w telefonach, zawierają również szkodliwe substancje i metale ciężkie, które nieodpowiednio zutylizowane, mogą doprowadzić do skażenia wody i gleby. W jednej małej baterii znajduje się między innymi:

  • ołów,
  • rtęć,
  • kadm,
  • nikiel,
  • cynk,
  • lit,
  • mangan.

Gdzie powinniśmy wyrzucać elektrośmieci?

Co zatem możemy zrobić ze starym telefonem i czajnikiem elektrycznym, skoro w osiedlowych koszach zazwyczaj nie ma wyznaczonego na nie miejsca? W pierwszej kolejności możemy spróbować niepotrzebny nam telefon czy laptop spróbować sprzedać bądź oddać. Co jednak powinniśmy zrobić, kiedy nie znajdzie się nikt chętny?

Wszystkie elektroodpady powinny trafić do specjalnego punktu zbierania tego rodzaju odpadów:

  • PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jest specjalnie zorganizowanym miejscem dla mieszkańców danej gminy, w którym można pozostawić wszelkiego rodzaju odpady komunalne, zwłaszcza takie, których nie należy wrzucać do przydomowych kontenerów, w tym właśnie elektrośmieci (ale też np. odpady wielkogabarytowe, opony, przeterminowane lekarstwa i chemikalia czy odpady budowlane). Informacje o takim punkcie powinny znajdować się na stronie urzędu gminy,
  • sklep, w którym kupiliśmy sprzęt elektroniczny i AGD, ma obowiązek przyjąć zużyte produkty. Wielkopowierzchniowe sklepy z elektroniką i sprzętem AGD muszą przyjąć od nas elektroodpady, nawet wówczas kiedy nie kupujemy nowego sprzętu (wyjątkiem są popsute lub bardzo stare modele, które mogą zostać nieprzyjęte),
  • każda gmina organizuje co jakiś czas (np. raz w miesiącu) zbiórkę elektrośmieci w wyznaczonym punkcie, w którym zostawia się w worku na śmieci, a stamtąd są zabierane i odpowiednio segregowane, recyklingowane lub przekazane do profesjonalnej utylizacji. Informacje o takiej zbiórce zazwyczaj ogłaszane są na tablicach informacyjnych w klatkach schodowych lub osiedlowych sklepach.

Jak się okazuje możliwości na odpowiedzialne i prawidłowe pozbycie się elektrośmieci jest całkiem sporo. W trosce o dobro planety i nas samych, powinniśmy przestrzegać zasad prawidłowej segregacji śmieci. Porzucone w niewłaściwym miejscu, a także nieprzetworzone, będą zagrożeniem dla środowiska i ludzi.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img