Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Naturalne sposoby i zioła pomagające złagodzić objawy menopauzy

Naturalne sposoby i zioła pomagające złagodzić objawy menopauzy

Poziom hormonów produkowanych przez nasz organizm może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. W życiu każdej dorosłej kobiety przychodzi taki moment, kiedy czynność hormonalna jajników zaczyna wygasać, a poziom estrogenów znacząco spada. Zazwyczaj dzieje się to w okolicach 50. roku życia, choć jest to jednak na tyle indywidualna kwestia, że granica ta może się przesuwać. Mowa oczywiście o okresie menopauzy. W tym czasie wahania poziomu hormonów mogą bardzo mocno wpłynąć na naszą formę psychiczną, jak i fizyczną.

Objawy menopauzy

Oznaki zbliżającego się przekwitania, mogą być dosyć dokuczliwe i niekoniecznie przyjemne. W tym czasie wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy, a także chorób układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń układu moczowego. Spadek stężenia estrogenu może objawiać się całym zespołem różnych symptomów o różnym nasileniu, na przykład:

 • rozdrażnienie,
 • napady paniki,
 • kołatanie serca,
 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia snu,
 • wzrost wagi,
 • wzmożone pocenie się (tzw. nocne poty),
 • uczucie ciągłego zmęczenia.

Naturalne metody łagodzenia objawów menopauzy

Dolegliwości związane z okresem przekwitania mogą znacząco wpłynąć na obniżenie jakość życia kobiety, wpływając na jej relacje społeczne czy na wydajność w pracy. U tych pań, u których objawy menopauzy są wyjątkowo dokuczliwe, zazwyczaj lekarz proponuje niskodawkową hormonoterapię zastępczą. Wspomagająco w łagodzeniu dolegliwości związanych z okresem przekwitania można stosować sprawdzone i cenione od lat naturalne zioła bogate w fitoestrogeny – czyli związki, które budową przypominają naturalne estrogeny i mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi. Zioła pomagają złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy mogą zawierać trzy grupy fitoestrogenów:

 • izoflawony,
 • lignany,
 • kumestany.

Zioła łagodzące objawy menopauzy

Podczas okresu przekwitania warto włączyć do diety naturalne, ziołowe preparaty zawierające wyciąg z takich roślin jak:

 • niepokalanek mnisi – pomaga regulować poziom hormonów, estrogenów, progesteronu i prolaktyny, co pomaga zmniejszyć wahania nastroju i uczucie rozdrażnienia,
 • koniczyna czerwona – zawiera izoflawony, które pomagają złagodzić uczucie uderzeń gorąca i nieprzyjemną huśtawkę nastroju. Wspiera pracę układu krążenia, zwiększając elastyczność naczyń krwionośnych,
 • melisa – jest pomocna w zaburzeniach snu, wycisza, uspakaja i ułatwia zasypianie,
 • korzeń pluskwicy groniastej – to roślina zawierająca izoflawony i glikozydy triterpenowe. Jest zalecana w dolegliwościach takich jak nadmierne pocenie się i uderzenia gorąca.

W okresie menopauzy można wspomagać organizm całymi kompozycjami ziół w postaci naparów, herbatek lub suplementów diety. Kompozycja ziół może składać się na przykład z koniczyny czerwonej, która pomaga złagodzić uderzenia gorąca, pocenie się, rozdrażnienie i niepokój, z dodatkiem melisy działającej uspokajająco, głogiem regulującym pracę serca i działającym odprężająco i relaksująco.

Aby okres związany z menopauzą przebiegał możliwie jak najłagodniej, nie dając nieprzyjemnych objawów, ważne jest, aby prowadzić w tym czasie zdrowy i aktywny tryb życia. Oprócz wprowadzenia do codziennej diety wspomagających ziół, warto zadbać także o pełnowartościowe, zdrowe i regularne posiłki, a także gimnastykę, np. w formie jogi i spacerów.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img