Poziom hormonów produkowanych przez nasz organizm może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. W życiu każdej dorosłej kobiety przychodzi taki moment, kiedy czynność hormonalna jajników zaczyna wygasać, a poziom estrogenów znacząco spada. Zazwyczaj dzieje się to w okolicach 50. roku życia, choć jest to jednak na tyle indywidualna kwestia, że granica ta może się przesuwać. Mowa oczywiście o okresie menopauzy. W tym czasie wahania poziomu hormonów mogą bardzo mocno wpłynąć na naszą formę psychiczną, jak i fizyczną.
Objawy menopauzy
Oznaki zbliżającego się przekwitania, mogą być dosyć dokuczliwe i niekoniecznie przyjemne. W tym czasie wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy, a także chorób układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń układu moczowego. Spadek stężenia estrogenu może objawiać się całym zespołem różnych symptomów o różnym nasileniu, na przykład:
- rozdrażnienie,
- napady paniki,
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia snu,
- wzrost wagi,
- wzmożone pocenie się (tzw. nocne poty),
- uczucie ciągłego zmęczenia.
Naturalne metody łagodzenia objawów menopauzy
Dolegliwości związane z okresem przekwitania mogą znacząco wpłynąć na obniżenie jakość życia kobiety, wpływając na jej relacje społeczne czy na wydajność w pracy. U tych pań, u których objawy menopauzy są wyjątkowo dokuczliwe, zazwyczaj lekarz proponuje niskodawkową hormonoterapię zastępczą. Wspomagająco w łagodzeniu dolegliwości związanych z okresem przekwitania można stosować sprawdzone i cenione od lat naturalne zioła bogate w fitoestrogeny – czyli związki, które budową przypominają naturalne estrogeny i mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi. Zioła pomagają złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy mogą zawierać trzy grupy fitoestrogenów:
- izoflawony,
- lignany,
- kumestany.
Zioła łagodzące objawy menopauzy
Podczas okresu przekwitania warto włączyć do diety naturalne, ziołowe preparaty zawierające wyciąg z takich roślin jak:
- niepokalanek mnisi – pomaga regulować poziom hormonów, estrogenów, progesteronu i prolaktyny, co pomaga zmniejszyć wahania nastroju i uczucie rozdrażnienia,
- koniczyna czerwona – zawiera izoflawony, które pomagają złagodzić uczucie uderzeń gorąca i nieprzyjemną huśtawkę nastroju. Wspiera pracę układu krążenia, zwiększając elastyczność naczyń krwionośnych,
- melisa – jest pomocna w zaburzeniach snu, wycisza, uspakaja i ułatwia zasypianie,
- korzeń pluskwicy groniastej – to roślina zawierająca izoflawony i glikozydy triterpenowe. Jest zalecana w dolegliwościach takich jak nadmierne pocenie się i uderzenia gorąca.
W okresie menopauzy można wspomagać organizm całymi kompozycjami ziół w postaci naparów, herbatek lub suplementów diety. Kompozycja ziół może składać się na przykład z koniczyny czerwonej, która pomaga złagodzić uderzenia gorąca, pocenie się, rozdrażnienie i niepokój, z dodatkiem melisy działającej uspokajająco, głogiem regulującym pracę serca i działającym odprężająco i relaksująco.
Aby okres związany z menopauzą przebiegał możliwie jak najłagodniej, nie dając nieprzyjemnych objawów, ważne jest, aby prowadzić w tym czasie zdrowy i aktywny tryb życia. Oprócz wprowadzenia do codziennej diety wspomagających ziół, warto zadbać także o pełnowartościowe, zdrowe i regularne posiłki, a także gimnastykę, np. w formie jogi i spacerów.