Strona głównaPorady dietetyczneJakie jest zastosowanie i właściwości żywokostu lekarskiego – w czym może pomóc...

Jakie jest zastosowanie i właściwości żywokostu lekarskiego – w czym może pomóc “żywy gnat”?

O Żywokoście nieco zapomnieliśmy, mało kto wie do czego służy i jakie czerpać z niego korzyści. A jest to roślina dość pospolita, dawniej szeroko wykorzystywana przez medyków. Szczególnie cennym okazuje się być jej korzeń.

„Żywy gnat”, jak dawniej nazywano roślinę, występuje obficie w całej Europe, także w Polsce. Poza tym spotkać ją można na rubieżach Syberii, w Azji Mniejszej i Środkowej. Została także sprowadzona do Ameryki Północnej, gdzie z powodzeniem się zaadaptowała. Obecnie żywokost uprawia się także w ogrodach ze względu na intensywny, fioletowy kolor kwiatów.

Żywy gnat” ma właściwości wspomagające kości

To właśnie dlatego, że roślina „żywi kości”, nazywa się ją żywokostem. Żywokost lekarski, a w szczególności korzeń rośliny zawiera wiele wartościowych substancji, które stosuje się w ziołolecznictwie. Wprawdzie ok 10-15% korzenia stanowi śluz, to pozostałe składniki w postaci alantoiny (do 1,5%), garbników, (do 6,5%) fruktanów, skrobi, beta-sitosterolu polifenoli, asparaginy, aminokwasów, śladów olejku eterycznego i soli mineralnych z dużą zawartością krzemu sprawiają, że żywokost lekarski jest bardzo cennym produktem, szeroko stosowanym w kosmetyce i ziołolecznictwie.

To właśnie zawartość alantoiny powoduje, że żywokost pozytywnie wpływa na regenerację tkanek przyspieszając gojenie ran, także dzięki temu, że ma właściwości nawilżające. Alantoina jest popularną substancją, którą z powodzeniem stosuje się w kosmetyce. Jej zmiękczające i wygładzające właściwości przyspieszają także regenerację skóry i chronią ją np. przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Sprawdza się również w przypadku łuszczycy, łagodząc jej objawy.

Jakie zastosowanie znajduje obecnie żywokost lekarski?

Warto wiedzieć, że żywokostu lekarskiego nie można używać wewnętrznie ze względu na to, że ma także właściwości toksyczne. Zawiera toksyczne alkaloidy, które źle wpływają na wątrobę. Jednak wszelkie okłady, maści czy żele mają naprawdę szerokie zastosowanie, najczęściej korzysta się z żywokostu przy:

  • schorzeniach kręgosłupa i stawów,
  • otarciach
  • złamaniach,
  • zwichnięciach,
  • stłuczeniach,
  • stanach zapalnych ścięgien,
  • urazach kolan, a także innych stawów,
  • reumatyzmie,
  • bólach mięśniowych.

Dziś na rynku żywokost dostępny jest w różnej formie. Można skorzystać z gotowych preparatów w postaci maści czy żelów, które są gotowe do użytku i świetnie sprawdzają się np. w przypadku bólu kości. Można także zdecydować się na zakup korzeni, które najczęściej stosuje się jako środek na poprawę stanu skóry oraz na otarcia lub stłuczenia.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img