Strona głównaProdukty i przepisyKapsaicyna – jakie ma właściwości i w jakich produktach ją znajdziemy?

Kapsaicyna – jakie ma właściwości i w jakich produktach ją znajdziemy?

Za piekący, ostry smak papryczek chilli, habanero i niektórych przypraw odpowiada kapsaicyna – naturalna substancja, którą rośliny wytwarzają w celu odstraszenia zwierząt roślinożernych. Bardzo często kapsaicynę wykorzystuje się podczas produkcji suplementów diety na odchudzanie, jednak poza wpływem na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, ma ona jeszcze inne, cenne właściwości, a jej zastosowanie jest o wiele bardziej wszechstronne niż mogłoby nam się wydawać.

Właściwości piekącej kapsaicyny

Kapsaicyna to naturalnie występujący w niektórych roślinach alkaloid, którego najbardziej rozpoznawalną cechą jest niezwykle ostry, piekący smak. Rozpuszcza się ona w alkoholu i tłuszczach, jeśli więc chcemy pozbyć się palącego uczucia po zjedzeniu papryczek chilli, możemy napić się szklanki tłustego mleka. Naturalnym źródłem kapsaicyny jest:

pieprz kajeński i przede wszystkim ostre papryczki takie jak:

Natomiast w słodkiej papryce kapsaicyna nie występuje. Substancję tą możemy znaleźć także między innymi w rozgrzewających maściach, suplementach na odchudzanie, lekach o działaniu przeciwbólowym, w tym w plastrach przeciwbólowych, a nawet w kosmetykach, na przykład w błyszczykach, które podrażniając delikatnie usta dają efekt ich wygładzenia i powiększenia. Ta drażniąca, wywołująca pieczenie i dyskomfort substancja działa w rezultacie przeciwbólowo, ponieważ zamiast pobudzać receptory bólowe, stosowana przez dłuższy czas powoduje stan dezaktywacji receptorów bólowych, które pomimo bodźca przestają być pobudzane. Kapsaicynie przypisuje się właściwości przeciwbólowe i zaleca się jej stosowanie na przykład w łagodzeniu bólu towarzyszącego:

 • półpaścowi,
 • zmianom mięśniowo-stawowym,
 • neuropatii cukrzycowej,
 • wysypce lub łuszczy.

Ponadto kapsaicyna ceniona jest ze względu na działanie:

 • antyoksydacyjne,
 • opóźniające rozwój miażdżycy, choroby wieńcowej,
 • przeciwdrobnoustrojowe,
 • przeciwpasożytnicze,
 • hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi,
 • wspomagające termoregulację i spalanie tkanki tłuszczowej,
 • ograniczające apetyt.

Środki ostrożności

Zarówno podczas jedzenia ostrych papryczek, jak i stosując plastry zawierające kapsaicynę, należy być bardzo ostrożnym i ze względu na jej właściwości drażniące, starać się uniknąć zetknięcia z oczami czy otwartymi ranami. Kapsaicyna w zbyt wysokim stężeniu, może mieć działanie toksyczne, zaburzające prawidłowe działanie układu neurologicznego. Kapsaicynę można stosować w formie wyciągu z pieprzu kajeńskiego, jako suplement diety wspomagający proces odchudzania, szczególnie jeśli nie przepadamy za pikantnymi potrawami, przy czym bezwzględnie należy przestrzegać dawki zaleconej przez producenta. Z kapsaicyny powinny natomiast zrezygnować:

 • osoby cierpiące z powodu refluksu i wrzodów żołądka,
 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • dzieci.
Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img