Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Likopen produkty, w których go znajdziemy

Likopen produkty, w których go znajdziemy

Likopen jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy barwników, tak zwanych karotenoidów. To właśnie likopen sprawia, że niektóre warzywa mają intensywnie żółty, pomarańczowy, bądź czerwony kolor. Bierze on udział wraz z innymi karotenoidami w procesie fotosyntezy i chroni rośliny przed uszkodzeniami świetlnymi. Jednak nie są to jego jedyne właściwości, ponieważ likopen to także naturalny przeciwutleniacz, a spożywanie produktów, które go zawierają, przynosi naszemu organizmowi wiele prozdrowotnych korzyści. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jego źródła i co możemy zyskać włączając produkty zawierające likopen do codziennej diety.

Właściwości prozdrowotne likopenu

Spośród całej grupy karotenoidów, do których należą również luteina, β-karoten i zeaksantyna, likopen ma najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że neutralizuje on wolne rodniki, które przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się komórek. Oprócz bardzo silnych właściwości antyoksydacyjnych likopen działa także: przeciwzapalnie, immunomodulująco, co oznacza, że stymuluje układ odpornościowy do prawidłowej pracy. Pomaga również zahamować nieprawidłowe procesy wzrostowe komórek – dostarczany organizmowi wraz ze zdrową, zróżnicowaną dietą, może stanowić ochronę przed rozwojem wielu poważnych schorzeń, takich jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, czy niektóre nowotwory. Podsumowując, likopen wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwbakteryjne,
  • ogranicza ilość i spowalnia działanie szkodliwych wolnych rodników w organizmie,
  • wspomaga prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i udaru,
  • wpływa na rozszerzenie się naczyń krwionośnych,
  • wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

Źródła likopenu

Ponieważ nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać likopenu, musimy dostarczyć go wraz z odpowiednią dietą, dodatkowo możemy również spożywać go w postaci suplementu diety. Najcenniejszym źródłem likopenu są przede wszystkim pomidory, a najwięcej zawierają go te, które dojrzewają w słońcu, nie w szklarni. W mniejszym stężeniu znajdziemy go także w czerwonej papryce, arbuzie, owocach dzikiej róży, suszonych morelach czy w czerwonym grejpfrucie. Ciekawostką jest, że obróbka termiczna pomidorów sprawia, że stężenie likopenu wzrasta, a jego biodostępność jest większa niż z surowych warzyw. Dlatego najwięcej likopenu zawierają pomidory w postaci przetworzonej, a więc warto pić i jeść:

Spożywanie likopenu wraz z pożywieniem i przyjmowanie go w postaci suplementu diety niesie za sobą wiele cennych dla naszego zdrowia korzyści. Ponieważ wspiera on prawidłową pracę serca i spowalnia działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są między innymi za procesy starzenia się, a także degradację zdrowych komórek, a także powstawania nowotworów, spożywanie likopenu szczególnie zaleca się osobom palącym papierosy, a także tym, które genetycznie mogą być narażone na wystąpienie nowotworów lub chorób serca.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img