Strona głównaProdukty i przepisyOlej z ostropestu - właściwości i zastosowanie

Olej z ostropestu – właściwości i zastosowanie

Ostropest plamisty występuje dzisiaj niemal na całym świecie. Ze swojego pierwotnego miejsca występowania, rejonów basenu Morza Śródziemnego, jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się w głębi kontynentu afrykańskiego, w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej i Północnej. Dzisiaj jest to roślina doceniana ze względu na swoje wartościowe właściwości prozdrowotne, choć dawniej traktowano ją nie lepiej niż zwykły oset. Zobaczmy czym charakteryzuje się ostropest plamisty z intensywnie fioletowym kwiatostanem i jakie właściwości prezentuje olej z tej rośliny.

Ostropest plamisty – co to za roślina?

Na ostropest możemy natknąć się spacerując po łące, ale równie dobrze może być on uprawiany. Typowe dla tej rośliny fioletowy kwiatostan oraz kłujące liście mogą spowodować, że mylnie uznamy ostropest za oset. Prozdrowotność ostropestu wynika przede wszystkim z tego, że owoce rośliny mają całkiem bogaty wachlarz cennych składników. Charakterystyczna jest przede wszystkim sylimaryna stanowiąca kompleks kilku substancji, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Sylimaryna będzie więc pozytywnie wpływać na wątrobę, a także na układ trawienny. Jakie jeszcze właściwości wykazuje kompleks związków pochodzenia roślinnego w postaci sylimaryny:

  • rozkurczające,
  • żółciopędne,
  • regenerujące komórki wątrobowe,
  • odtruwające – sylimaryna może być stosowana podczas zatrucia muchomorem sromotnikowym czy też w przypadku alkoholowej choroby wątroby,
  • przeciwzapalne.

Sylimaryna nie jest jednak jedynym cennym związkiem, jaki można znaleźć w ostropeście plamistym. Poza nim w roślinie znajdują się:

  • witamina E,
  • sterole roślinne – wspierające organizm w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu,
  • olej – bogaty w kwas palmitynowy, oleinowy i linowy

Olej z ostropestu plamistego – dlaczego jest godny uwagi?

Arsenał zalet oleju z ostropestu plamistego otwierają jego prozdrowotne właściwości wspierające pracę wątroby, substancja obniża również poziom cukru we krwi i odpowiada za stabilizację cholesterolu. Na tym jednak nie koniec pozytywów. Olej z ostropestu działa również przeciwzapalnie i antyutleniająco, dlatego też warto włączyć go do diety, która ma wspierać nas w walce z chorobami skórnymi. W oleju znajdują się witaminy E, C i K, ale nie brakuje także cukrów, tłuszczy, fitosteroli, garbników, białka czy minerałów.

Zobacz, w jakich przypadkach znajduje zastosowanie olej z ostropestu plamistego

Właściwości oleju z ostropestu predestynują ten produkt do stosowania go w przypadku, kiedy zmagamy się np. z marskością wątroby, alkoholowym i niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, kamicą żółciową, zaburzeniami pracy dróg żółciowych czy też wspominanym już zatruciem muchomorem sromotnikowym. Możliwości oleju są jednak szersze i pozwalają skutecznie wspierać naszą skórę, odpowiednio ją regenerując i nawilżając. Co więcej, olej zwiększy elastyczność skóry, wpłynie pozytywnie na jej koloryt, zmniejszy różnego rodzaju zaczerwienia czy też spłyci zmarszczki. Warto go również włączyć w skład środków, które pomogą cerze z problemami trądzikowymi. Olej z ostropestu działa oczyszczająco na skórę, ale także i na pory.

Jeśli tylko zmagamy się z trudno gojącymi się ranami, oparzeniami słonecznymi, odleżynami, rumieniami, zrogowaceniem naskórka czy też egzemą również warto skorzystać z prozdrowotnych właściwości oleju z ostropestu, który przy tych dolegliwościach nam pomoże.

Olej może być również stosowany jeśli tylko zależy nam na wzmocnieniu włosów. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu wcierać olej w nasadę włosów, by uzyskać większą ich ochronę, nadać im blask, a także zregenerować rozdwojone końcówki.

Olej z ostropestu – czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie zapominajmy jednak o naszym bezpieczeństwie, i jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki na stałe, skonsultujmy zażywanie oleju z ostropestu z lekarzem. Konsultacje powinny odbyć również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. To ważne z punktu widzenia naszego zdrowia i tego czy przyjmowane leki nie będą wchodzić w konflikt z działaniem oleju. Zalecane jest także zażywanie oleju w odstępie ok. 2 godzin od przyjęcia leku. To dobra praktyka, która wyeliminuje ryzyko zaburzenia wchłaniania niektórych składników leków przez olej. Dzieciom poniżej 12. roku życia nie zaleca się przyjmowania oleju z ostropestu, jednak jeśli chcemy taką decyzję podjąć doradźmy się wówczas lekarza pediatry.

Czy olej z ostropestu nadaje się do zastosowania w kuchni?

W 100% naturalny olej z ostropestu może być również świetnym uzupełnieniem naszej kuchni. Doskonale sprawdza się w postaci bazy do różnego rodzaju zdrowych dressingów do sałatek. Świetnie uzupełni również przygotowywane przez nas zupy, w szczególności kremy. Olej podbije również smak mięs oraz warzyw, natomiast subtelny ziołowy smak oleju podkreśli kompozycje past kanapkowych.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję ślicznie za tak obszerma informację ,o której dotąd w ogóle nie miałam tak ważnej wiedzy. Bardzo mnie to cieszy- tak w zakresie :szparag i ostropestu plamistego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img