Strona głównaProdukty i przepisyOrzeźwiający kwas chlebowy – właściwości ukraińskiego napoju narodowego

Orzeźwiający kwas chlebowy – właściwości ukraińskiego napoju narodowego

Kwas chlebowy od XVI wieku uznawany jest za ukraiński napój narodowy, spożywany jest również w krajach bałtyckich, na Litwie, Białorusi i w Rosji. Dawniej był bardzo popularny także w Polsce, potem nieco o nim zapomnieliśmy, a szkoda, ponieważ posiada on wiele właściwości prozdrowotnych i jest źródłem cennych witamin i minerałów. Na szczęście dziś ponownie zaczynamy go doceniać.

Czym tak właściwie jest kwas chlebowy? Napój ten otrzymuje się w wyniku fermentacji chleba z dodatkiem drożdży, cukru bądź owoców. Ma ciemnobrązowy, bursztynowy kolor, a w smaku jest słodkawy i lekko kwaskowaty z lekko wyczuwalnym chlebowym posmakiem. Doskonale orzeźwia i gasi pragnienie, doceniany jest szczególnie w czasie upałów, ponieważ długo utrzymuje swoją chłodną temperaturę i dostarcza organizmowi niezbędne minerały.

Jakie są właściwości kwasu chlebowego?

Kwas chlebowy zalicza się do tzw. probiotyków – dzięki temu, że zawiera bakterie kwasu mlekowego, które regulują mikroflorę jelitową, wspomagają proces trawienia i prawidłową przemianę materii. Ten sfermentowany napój jest pomocny w leczeniu chorób jelitowych, przy nadkwasocie i nawracających wzdęciach, wykazuje także właściwości oczyszczające organizm. Ponieważ jest probiotykiem, wspiera odporność organizmu. Pomaga także złagodzić bóle mięśni i bóle migrenowe. Poza tym jest on bogatym źródłem:

  • witaminy C – poprawia przyswajalność żelaza, zwalcza wolne rodniki, chroni organizm przed rozwojem miażdżycy, wspomaga układ krążenia, immunologiczny i proces regeneracji. Pomaga także obniżyć stężenie glukozy we krwi,
  • witaminy E – bierze ona udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zapobiega zlepianiu się płytek krwi, tzn. przeciwdziała zakrzepom. Jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym nasz organizm przed uszkodzeniem komórek i stresem oksydacyjnym. Wpływa na prawidłową wydolność mięśni, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Jest niezbędna w czasie ciąży, gdyż jest współodpowiedzialna za jej utrzymanie, a także za prawidłowy rozwój płodu. Ponadto witamina E wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku,
  • witamin z grupy B – niezwykle korzystnie wpływają na prawidłową pracę układ nerwowego, odpowiadają między innymi za nasze zdrowie psychiczne, pomagają złagodzić napięcie nerwowe i poprawiają nastrój. Wspierają sprawność intelektualną i regulują procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie,
  • cynku – wpływa on na stan naszej skóry, włosów i paznokci, wspomaga proces gojenia się ran, wspiera układ immunologiczny człowieka, bierze udział w regulowaniu pracy organów wewnętrznych, w tym trzustki co ma wpływ na prawidłowe wydzielanie się insuliny, reguluje stężenie witaminy A w naszym organizmie, wspomaga proces leczenia trądziku i różnego rodzaju chorób skórnych. Wspomaga leczenie reumatyzmu i wykazuje pozytywnie działanie na kości, wpływa na prawidłową pracę układu krążenia i zapobiega powstawania żylaków.
  • selenu – jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, chroni komórki przed wolnymi rodnikami i toksynami, usprawnia funkcjonowanie enzymów, wspomaga leczenie bólu w reumatoidalnego zapaleniu stawów.

Komu zaleca się picie kwasu chlebowego i ewentualne przeciwwskazania?

Kwas chlebowy to napój, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawiera on pożyteczne bakterie, dzięki którym reguluje on florę jelitową. Dlatego zaleca się go przede wszystkim osobom zmagającym się z nadkwasotą. Wspomaga on przemianę materii. Szczególnie po zjedzeniu dań ciężkostrawnych i tłustych.

Napój ten jest wskazane zwłaszcza dla osób, które zmagają się z:

  • artretyzmem,
  • migrenami,
  • zaburzeniami układu pokarmowego,
  • cukrzycą,
  • bólami mięśniowymi,
  • nadkwasotą,
  • miażdżycą,
  • częstymi infekcjami wirusowymi.

Kwas chlebowy wytwarzany z naturalnych składników, jest napojem zdrowym i bezpiecznym, jednak ponieważ zawiera niewielką ilość alkoholu, od 0,7 do 2,2% objętości, nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących. Na kwas chlebowy powinny również uważać alergicy, ponieważ może on zawierać alergeny. 

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img