Strona głównaSlow lifeRodzinny piknik w stylu less waste – jak zorganizować?

Rodzinny piknik w stylu less waste – jak zorganizować?

Piknik to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. To rozrywka, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, podczas której możemy „złapać” porządną dawkę witaminy D i spędzić czas z dziećmi lub bardziej romantycznie – tylko we dwoje. Kiedy nadchodzi sezon letni, sklepy oferują nam stosy akcesoriów piknikowych, wśród których królują przede wszystkim jednorazowe kubeczki, talerzyki, plastikowe słomki, sztućce i serwetki. Możemy jednak w prosty sposób zorganizować piknik bardziej ekologiczny, w stylu less waste, bez pozostawiania po sobie góry plastikowych odpadów.

W co zapakować jedzenie?

Najlepiej będzie, jeśli jedzenie, które przyszykujemy samodzielnie w domu zapakujemy do wielorazowych opakowań. Do piknikowych kanapek najlepiej sprawdzą się woskowijki, czyli wykonane z naturalnych materiałów (zazwyczaj bawełny bądź lnu i nasączone pszczelim woskiem) tkaniny, o właściwościach folii aluminiowej. Są świetną alternatywą dla jednorazowych, plastikowych woreczków, folii spożywczej i aluminiowej, a także dla papierowych torebek. Można je myć i używać ponownie. Jedzenie takie jak sałatki, owoce, pokrojone w słupki warzywa i makaron, a także przekąski takie jak orzeszki i pestki najlepiej zapakować w pojemniki wielorazowe lub po prostu słoiki.

Co zamiast plastikowych sztućców, talerzy i kubków?

Jednorazowe sztućce, kubki i talerze wydają się być wygodnym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do zastawy zabranej z domu, nie są ciężkie. Nie ma też ryzyka, że potłuką się po drodze. Jednak ich największą wadą jest to, że w dużym stopniu zaśmiecają środowisko. Alternatywą dla kolejnej paczki jednorazówek, ale też i dla domowych naczyń, które mogą się stłuc są naczynia wielorazowe wykonane np. z bambusa – są lekkie, estetyczne, nie tłuką się, a co najważniejsze możemy użyć ich ponownie.

Napoje na pikniku

Nie tylko dla środowiska, ale również dla nas samych lepszym rozwiązaniem niż słodkie, pełne sztucznych barwników i konserwantów sklepowe napoje w plastikowych butelkach, będzie przygotowana w domu, tradycyjna i orzeźwiająca lemoniada. To smak dzieciństwa, taki napój możemy najzwyczajniej w świecie mieć butelkach wielorazowych, również tych termicznych, czy większych bidonach. Do kawy i herbaty oczywiście najlepiej sprawdzą się termosy. Pozostaje jeszcze kwestia słomek, przez które dzieci uwielbiają pić napoje – zamiennikiem słomek plastikowych są słomki wielokrotnego użytku wykonane np. z silikonu lub słomki papierowe.

Przygotowanie jedzenia

Piknik w zdrowym i ekologicznym stylu zero waste oznacza również brak sklepowych przekąsek. Chipsy, tłuste chrupki, cukierki, masowo produkowane słodkie bułki – są nie tylko pakowane w plastik, ale również nie służą naszemu zdrowiu. Po pikniku bogatym w tego rodzaju jedzenie, zamiast wypoczęci i zrelaksowani, moglibyśmy poczuć się raczej ociężali. Przygotowanie smacznego i zdrowego pożywienia w domu może stać się częścią piknikowej zabawy. Na pikniku sprawdzą się oczywiście kanapki, sałatki, pasty, świeże warzywa i owoce sezonowe.

Chusteczki, ściereczki i ręczniki

Nawilżane chusteczki i papierowe ręczniki rzeczywiście są wygodne i proste w użyciu, najczęściej sięgamy po nie odruchowo. Niestety nie tylko są pakowane w plastik, ale same także bardzo często zawierają go również w składzie. Zamiast nich, tak samo dobrze sprawdzą się niewielkie ściereczki lub ręczniczki, które możemy zwilżyć wodą. Wówczas nie pozostawimy po sobie żadnych odpadów.

Aby o niczym nie zapomnieć, warto przygotować wcześniej listę podsumowującą, co możemy ze sobą zabrać:

  • domowe jedzenie pakowane w opakowaniu wielokrotnego użytku,
  • wodę i domową napoje, np. lemoniadę w termosach, butelkach termicznych i bidonach,
  • talerze, kubki i sztućce wielokrotnego użytku, np. wykonane z bambusa,
  • papierowe, silikonowe lub bambusowe słomki,
  • koc piknikowy,
  • ściereczki bądź ręczniki wykonane z naturalnych materiałów,
  • gry planszowe, karty, piłki.

Na koniec nie zapomnijmy oczywiście o posprzątaniu i zabraniu ze sobą resztek – obierki i inne pozostałości po warzywach powinniśmy wyrzucić do brązowego kontenera przeznaczonego na odpady biodegradowalne. 

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img