Strona głównaPorady dietetyczneWoda – niezbędny element każdej diety

Woda – niezbędny element każdej diety

Wielokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu o tym, jak duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma woda. Warto więc rozwinąć ten wątek i sprawdzić, w czym dokładnie ona pomaga oraz dlaczego jest tak niezbędna.

Myśląc o diecie, zazwyczaj skupiamy się na kaloryczności posiłków oraz weryfikujemy ilość tłuszczów i węglowodanów, jaka jest w nich zawarta. Zwracamy uwagę także na cukier, błonnik oraz białko, jednak często zapominamy o najważniejszym – o wodzie. Jest to ogromnym błędem, ponieważ to właśnie woda odpowiedzialna jest za wiele procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Stanowi ona około 70% naszej masy, tak więc konieczne jest dbanie o to, aby stanowiła nieodłączny element codziennej diety.

Dlaczego woda jest niezbędna?

Tak, jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie – woda reguluje ogromny procent procesów, jakie nieustannie dzieją się wewnątrz naszego ciała. Jest ona podstawowym składnikiem wielu reakcji biochemicznych, a także świetnym rozpuszczalnikiem – nic więc dziwnego, że odpowiada za prawidłową pracę naszego układu metabolicznego. Niedobór wody możne drastycznie rozregulować proces trawienia i spalania pokarmu. Co więcej, woda odpowiedzialna jest także za termoregulację organizmu, transportowanie produktów odżywczych oraz usuwanie toksyn. Mówiąc inaczej: jednym z jej zadań jest również oczyszczanie organizmu z produktów, które są zbędne, czyli takich, będących ubocznym produktem procesu metabolicznego. Pośrednio wpływa to także na zwiększenie naszej odporności, ponieważ wchłaniając wodę, pozbywamy się szkodliwych substancji, w zamian wzbogacając organizm o niezbędne składniki mineralne.

Ile wody potrzebuje organizm?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Ilość potrzebnej wody jest bowiem zależna od wielu czynników, do których z pewnością zaliczyć należy wiek, temperaturę otoczenia, rodzaj wykonywanej aktywności, czy masę ciała. Powszechne jest twierdzenie, że człowiek dziennie powinien przyjmować od jednego do dwóch litrów wody, jednak jest to liczba mocno uśredniona. O wiele bardziej precyzyjnym wydaje się przelicznik, zgodnie z którym na jeden kilogram masy ciała przypada trzydzieści mililitrów wody. Pamiętajmy o tym, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu!

Jakie są objawy i skutki odwodnienia?

Poruszyliśmy już temat odwodnienia, warto więc bardziej go rozwinąć. To, co należy podkreślić, to fakt, że odwodnienie organizmu jest zdecydowanie niebezpieczne i w skrajnej formie może doprowadzić do ogromnych zniszczeń w naszym ciele. Jak je rozpoznać? Do najczęściej występujących objawów należą: sucha skóra, mała objętość moczu, uczucie suchości w jamie ustnej, duszności, ogólne osłabienie, a nawet utrata przytomności. Gdy pojawią się wspomniane dolegliwości, należy reagować natychmiastowo. Pamiętajmy jednak, że najlepsza i najzdrowsza jest woda, która występuje w czystej postaci, a więc mineralna i niegazowana lub o niskiej zawartości gazu. Ważna jest również żywność bogata w wodę i jej również nie możemy pomijać.

Woda jest istotą życia – choć brzmi to patetycznie, fakt ten jest niezaprzeczalny. Nie można więc dopuścić do jej niedomiaru, ponieważ w ten sposób możemy zniszczyć zdrowie. Równie niewskazany jest także nadmiar wody w organizmie, dlatego dbajmy o to, aby przyjmować ją w zdrowych, odpowiednich ilościach.

Zobacz też wpis: Na czym polega siła rozmarynu?

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img