Strona głównaProdukty i przepisyTak czysto, że aż zielono: ekologiczne wiosenne porządki

Tak czysto, że aż zielono: ekologiczne wiosenne porządki

Po wielu długich, ponurych zimowych miesiącach przyszła wreszcie pora na to, aby otworzyć okna na oścież, wymieść pajęczyny z kątów, zetrzeć kurze i, co tu dużo mówić, zabrać się wreszcie za to słynne wiosenne sprzątanie!

Problem w tym, że chemikalia, które stosowane są do stworzenia większości produktów do sprzątania dostępnych na rynku, mogą być bardziej szkodliwe niż cały ten brud i kurz, którego próbujemy się z ich pomocą pozbyć. O tym, że sprzątanie oznacza często produkcję ogromnych ilości śmieci (ach, ten papierowe ręczniki, te gąbki, te ścierki i – najgorsze ze wszystkich – jednorazowe ściereczki do czyszczenia!), nie trzeba chyba wspominać. Na szczęście każdy, kto chciałby sprzątać z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, może to zrobić, nieco zmieniając swoje przyzwyczajenia i stosowane produkty. Mamy dla Was kilka pomysłów na to, jak sprawić, by porządki były nie tylko wiosenne, ale także zielone!

Detergenty DIY

Jakich składników potrzeba do zrobienia domowych detergentów?

Kup w Biogo: Soda oczyszczona Wodorowęglan sodu 1kg BIOMUS 

Co to za sprzątanie, jeśli jego efektem ma być zanieczyszczenie środowiska, prawda? Możesz uniknąć uwalniania toksycznych substancji do środowiska, zastępując swoje typowe detergenty niektórymi z – naprawdę zaskakująco skutecznych! – prostych, naturalnych substancji, które prawdopodobnie i tak masz już w swoim mieszkaniu.

Wśród nich warto wymienić:

  • ocet (i kwasek cytrynowy)
  • oliwę
  • sodę oczyszczoną

Z pomocą tych trzech składników – z, być może, niewielkim dodatkiem aromatycznych olejków, jeżeli lubisz świeże zapachy – wyczyścisz większość domowych powierzchni. Jak to zrobić? Jeśli chodzi o ocet, najlepiej pamiętać o dwóch proporcjach: 1:2 i 1:1 (ocet:woda). Zasada jest prosta: im mniej brudna i im delikatniejsza powierzchnia, tym bardziej rozcieńczony (wodą) powinien być ocet, a im brudniejsza – tym bardziej stężony. A zatem na przykład do czyszczenia podłóg możesz użyć mieszaniny i octu w proporcjach 1:1. Oliwy z kolei użyjesz do wypolerowania drewnianych mebli oraz do usunięcia tłustych osadów z mebli kuchennych (tłuszcz rozpuszcza tłuszcz – potem wystarczy zmyć tak powstałą emulsję!).

Profesjonalne ekoprodukty

Dlaczego warto ekologicznie sprzątać?

Kup w biogo: spray do szyb Klar 

Jeżeli zabawa w małego chemika to nie dla Ciebie, nie martw się: w naszym sklepie ekologicznym znajdziesz szereg gotowych produktów, które pomogą Ci gruntownie wyczyścić mieszkanie, a nawet ekologicznie pozmywać i wyprać ubrania. Marki takie jak Klar, Almacabio czy Almawin to Twoi najlepsi sprzymierzeńcy w walce z brudem. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią wygodę – i porządek! A jeśli, mimo wszystko, wolisz przygotować swoje detergenty sam od początku do końca, w naszym sklepie znajdziesz także duże i bardzo duże opakowania sody oczyszczonej…

Kilka przydatnych wskazówek

Wiesz już co i chcesz wiedzieć jak? Mamy dla Ciebie kilka zielonych trików:

  • zrezygnuj z papierowych ręczników. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które wszystko czyszczą papierowymi ręcznikami… przestań! Potnij na szmaty stare, nieużywane bawełniane koszulki (fantastycznie nadają się także tetrowe pieluchy!) i zrób z nich ściereczki, które wykorzystasz wiele razy;
  • ubrania nie są jedynym, co możesz ponownie wykorzystać do czyszczenia. Jeżeli musisz wypolerować jakąś powierzchnię i nie chcesz smug, świetnie sprawdzą się… gazety! Tak, zwykłe czarno-białe gazety. Zgnieć je w kulkę i wypoleruj pożądaną powierzchnię – zobaczysz, że uzyska krystaliczny połysk;
  • pozbądź się nadmiaru rzeczy: nie trzeba naukowca, aby się domyślić, że im więcej masz przedmiotów (dowolnego rodzaju!), tym więcej musisz sprzątać. Odrobina minimalizmu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła – pamiętaj jednak, by pozbywać się rzeczy w sposób odpowiedzialny, sprzedając je, przekazując znajomym lub potrzebującym albo oddając do recyklingu.
Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img