Strona głównaProdukty i przepisyZupy idealne na wiosnę

Zupy idealne na wiosnę

Tegoroczna wiosna od samego początku jest wręcz upalna – dobrze więc jeść w tym czasie lekko i zdrowo, aby nie obciążać organizmu. Pamiętać jednak musimy o tym, by wiosenne potrawy, choć odpowiednio odchudzone, były wartościowe, pożywne i smaczne. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Odpowiedź jest prosta – na zupy!

Dlaczego akurat zupy?

Sporo na temat prozdrowotnych właściwości zup pisaliśmy w jednym z naszych marcowych tekstów, ale warto przypomnieć kilka z najważniejszych aspektów.

  • Po pierwsze: zupy sprzyjają zdrowej diecie. Jeśli przygotujemy je na wywarze warzywnym, nie będą one zbyt kaloryczne, będą natomiast bogate w liczne witaminy i składniki mineralne.
  • Po drugie: zupy są bardzo sycące, tak więc skutecznie niwelują uczucie głodu.
  • Po trzecie: jest to doskonałe źródło (tak ważnego dla naszego organizmu) błonnika.
  • Po czwarte: to dobry sposób na uzupełnienie codziennego menu o odpowiednią porcję warzyw.
  • Po piąte: zupy są zdecydowanie łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Przejdźmy więc do przedstawienia kilku propozycji, które świetnie sprawdzą się jako wiosenne i letnie obiady.

Krem ze szparagów

O szparagach sporo napisaliśmy w naszym poprzednim tekście, m.in. wskazując na fakt, że warzywa te są bezsprzecznym wiosennym hitem. Podpowiadaliśmy też, w jaki sposób je gotować, aby nie straciły swych licznych właściwości odżywczych. Jak natomiast przyrządzić krem ze szparagów? To naprawdę nie jest trudne! Musimy tylko zaopatrzyć się w solidną porcję wspomnianego warzywa (około 1kg), bulion (najlepiej bezmięsny), pietruszkę, koperek, sól, cukier i mleko. Pamiętajmy jednak o tym, aby główki i łodygi szparagów gotować osobno, a całość następnie odsączyć w sitku, pozbywając ją włókien.

Zupa koperkowa

Kolejna zupa, która jest łatwa w przygotowaniu, nie wymaga zbyt wiele czasu, a na dodatek – jest bardzo tania, bowiem w jej składzie nie znajduje się zbyt dużo produktów. Co musimy mieć pod ręką? Bulion warzywny, kilka marchewek, kilka liści lubczyku, pieprz, jogurt i – oczywiście – kilka pęczków koperku. Ważne: jogurtem będziemy dekorować zupę, tak więc pilnujmy, aby odruchowo nie zabielać nim wywaru. Całość możemy jeść, na przykład, z ryżem, choć danie to świetnie sprawdzi się też bez żadnych dodatków.

Zupa szczawiowa

Nie dość, że smaczna, to na dodatek bogata w spore ilości witaminy C. Zupa szczawiowa jest lekka i wyjątkowo zdrowa, bowiem korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, m.in. eliminując wzdęcia. Do jej przygotowania potrzebujemy: bulion, posiekany szczaw, pietruszkę, marchewkę, odrobinę selera (opcjonalnie: kilka ziemniaków) oraz takie przyprawy, jak sól i pieprz. Sporo osób dodaje do niej śmietanę, my natomiast zachęcamy, by jednak z tego zrezygnować. Z czym najlepiej jeść zupę szczawiową? Oczywiście z jajkiem ugotowanym na twardo! Dobrym pomysłem jest też potraktowanie jej jako dodatku do ziemniaczanego puree, wtedy do zestawu pasować będzie również jajko sadzone.

Pamiętajmy: zamiast wywaru mięsnego – bulion warzywny, zamiast śmietany – jogurt naturalny lub mleko. Bez zasmażek, za to z dużą ilością świeżych warzyw. Mając na uwadze te zasady, nasze zupy na pewno będą aromatyczne, smaczne i w stu procentach zdrowe!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img