Pierwsze wzmianki o czarnuszce pochodzą jeszcze z czasów starożytnych – z Egiptu z czasów faraonów i starożytnej Asyrii. Dzbany wypełnione nasionami czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutenchamona, co świadczy o tym, że już wtedy czarnuszka była wysoce cenionym surowcem. Roślina ta pochodzi z terenów Azji i południowo-wschodniej Europy. Dziś uprawiana jest również w Polsce. Nasiona czarnuszki są niewielkie i czarne. Tym niepozornym ziarenkom przypisuje się wielką moc. Faktycznie są źródłem wielu prozdrowotnych składników odżywczych. Zobaczmy, dlaczego warto włączyć do codziennej diety czarnuszkę.
Spis treści
- Czarnuszka – właściwości
- Z czym jeść czarnuszkę
- Ewentualne przeciwwskazania do stosowania ziaren czarnuszki
Czarnuszka – właściwości
Niewielkie ziarenka czarnuszki kryją w sobie nieocenione bogactwo składników odżywczych. Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięczają one między innymi:
- związkom mineralnym takim jak: magnez, selen, wapń, cynk, żelazo, potas,
- witaminom: A, B1, B3, B6, B7, E,
- fitosterolom,
- kwercetynie,
- kwasom tłuszczowym
- flawonoidom,
- fosfolipidom
- węglowodanom,
- białkom,
- biotynie,
- alkaloidom.
Dzięki tak bogatemu składowi, czarnuszka może wykazywać pozytywny wpływ na nasz organizm. Jej regularne spożywanie może:
- wspierać leczenie anemii, zwiększyć poziom hemoglobiny i erytrocytów,
- wzmocnić układ immunologiczny,
- zwiększyć wydolność płuc,
- zwiększyć poziom glikogenu w wątrobie,
- zwiększyć gęstość kości,
- w prawidłowej pracy wątroby i nerek,
- zwiększyć wydzielanie się insuliny,
- regulować poziom cukru we krwi,
- zatrzymać rozwój bakterii Helicobacter pylori.
Ziarna czarnuszki zaleca się szczególnie osobom chorym na cukrzycę, dzięki temu, że mogą one pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi, a jednocześnie wpłynąć na wzrost wydzielania się insuliny. Zawarta w czarnuszce kwercetyna zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie i pomaga znormalizować poziom cukru we krwi. Spożywanie ziaren czarnuszki działa więc przeciwcukrzycowo, a także może złagodzić występowanie powikłań już istniejącej cukrzycy, takie jak osteopenia.
Czarnuszka może również pozytywnie wpływać na nasz układ nerwowy. Regularne i długotrwałe spożywanie czarnych ziarenek przyczynia się do poprawy samopoczucia, poprawy koncentracji i procesu zapamiętywania. Czarnuszka działa też antystresowo, obniża poziom adrenaliny i kortyzolu. Wykazuje również pozytywny wpływ na proces trawienia i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
Z czym jeść czarnuszkę
Czarnuszka ma intensywny, korzenny smak i jest dosyć aromatyczna. Doskonale sprawdza się wśród kompozycji z innymi przyprawami do dań mięsnych. Jest doskonała do marynat i sosów. Z powodzeniem można ją stosować bezpośrednio na chlebie z masłem, dodać do domowego twarożku lub do wszelkiego rodzaju past warzywnych, jajecznych i rybnych. Można posypać nią kolorowe kanapki z dodatkiem pomidorów. Z czarnuszki można również przygotować zdrowy napar, wówczas zmielone lub zgniecione w moździerzu ziarna należy zalać gorącą wodą.
Ewentualne przeciwwskazania do stosowania ziaren czarnuszki
Czarnuszka jest przyprawą bezpieczną i stosowana z umiarem nie zagraża zdrowiu. W ograniczonych ilościach powinny spożywać ją kobiety w ciąży, a zrezygnować z niej zupełnie powinny osoby przyjmujące chemio i radioterapię, a także osoby przyjmujące leki na nadciśnienie i moczopędne.
Z czarnuszki produkuje się także wysoko ceniony za swoje walory prozdrowotne i smakowe olej, a także mąkę, a także używa jako składnik przy produkcji pieczywa. Zarówno chleb jak i bułeczki z czarnuszką cieszą się dużą popularnością.