Strona głównaPorady dietetyczneWspółpraca z dietetykiem – o czym musimy pamiętać?

Współpraca z dietetykiem – o czym musimy pamiętać?

Fraza „skuteczne, szybkie odchudzanie” jest niezwykle powszechna, choć warto zaznaczyć, że nie do końca poprawna. Co więcej – stwierdzić należy, że wprowadza ona w błąd osoby zainteresowane przejściem na dietę.

„Skuteczne i szybkie odchudzanie” nie istnieje. Może ono być albo skuteczne, albo szybkie – te dwa przymiotniki nigdy nie powinny iść w parze, jeśli mowa o zdrowej utracie zbędnych kilogramów. Zdecydowanie musimy o tym pamiętać, decydując się na współpracę z dietetykiem.

Współpraca ta powinna być natomiast oparta o sprecyzowane cele, które będziemy realizować spokojnie i regularnie. Drastyczny spadek masy ciała jest dla organizmu bardzo szkodliwy – wskazane jest za to myślenie perspektywiczne oraz cierpliwość, w którą niewątpliwie musimy się uzbroić, aby uzyskane efekty były długotrwałe. Jakimi innymi cechami powinniśmy się wykazać? Mamy dla Was kilka podpowiedzi.

Motywacja

Musimy być przekonani o tym, że podjęta współpraca jest dobrym rozwiązaniem i przyniesie nam wiele korzyści. Mimo to, nie możemy obciążać dietetyka całą odpowiedzialnością, ponieważ nie tylko on pracuje na nasz sukces. Wiele zależy od nas samych – od tego, czy jesteśmy odpowiednio zmotywowani również. Musimy wiedzieć, czego chcemy i głęboko wierzyć we własne możliwości. Bądźmy przekonani, że uda nam się zrealizować wszystkie postanowienia.

Zaufanie

Do dietetyka należy mieć zaufanie – jest to kwestia podstawowa, bez której współpraca będzie znacznie utrudniona, a często wręcz niemożliwa. Musimy być przekonani o tym, że dietetyk chce dla nas jak najlepiej. Zazwyczaj pożądane efekty nie pojawiają się od razu, zdarza się również, że założenia przyjęte podczas pierwszej wizyty będą ulegały zmianom. Podchodźmy do tego z należytą wyrozumiałością i pamiętajmy, że czas jest naszym sprzymierzeńcem. Jeśli dietetyk decyduje się na dane rozwiązanie, na pewno kierują nim zdobyta wiedza i doświadczenie.

Silna wola i determinacja

Kiedy jesteśmy już pewni tego, co chcemy osiągnąć i zdajemy sobie sprawę, że na rezultaty będziemy musieli trochę poczekać, powinniśmy wykazać się silną wolą, aby wytrwale dążyć do obranego celu. Nie zawsze jest łatwo, wszak trudno jest zmienić nawyki i przyzwyczajenia, które przez lata były przez nas skrupulatnie pielęgnowane. Dieta przynosi mnóstwo nowości, z którymi niekiedy trudno jest się oswoić. Pamiętajmy jednak, że ich zadaniem jest niesienie nam pomocy – walczmy więc nie ze zmianami, a ze starymi naleciałościami, które nie były dla nas zdrowe.

Szczerość

Bądźmy dla siebie surowi, ale pamiętajmy, żeby w tej surowości zachować odpowiedni umiar. Ważna jest także wyrozumiałość dla samych siebie, umiejętność przyznania się do błędu i wrócenie na dobry tor. To nic złego, jeśli czasem przegramy ze słabościami – zdarza się, że pokusa jest zbyt silna, aby odmówić sobie dawnych przyjemności. W końcu towarzyszyły nam one od dawna. Istotne jest jednak, aby szczerze o tym powiedzieć i dalej realizować ustalony plan.

Skuteczna współpraca z dietetykiem wcale nie jest trudna – wystarczy tylko być przekonanym o tym, że zakończy się ona powodzeniem. Powodzenie to jednak nie leży tylko po stronie dietetyka – jest ono zależne przede wszystkim od nas samych!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img