Trądzik pospolity (Acne vulgaris) to bardzo powszechne schorzenie skóry, które dotyka w dużej mierze nastolatków, ale również wcale nie tak rzadko jak mogłoby się wydawać, pojawia się również u dorosłych, nawet w wieku powyżej 35 lat. Niedoskonałości skóry, zaskórniki, wągry i pryszcze, jakie towarzyszą trądzikowi, mogą powodować, szczególnie wśród młodych ludzi w wieku szkolnym, uczucie dyskomfortu, także psychicznego i mieć ogromny wpływ na życie społeczne i pewność siebie. Jak możemy w domowym zaciszu wspomóc walkę z tą chorobą skóry?
Jak dbać o cerę trądzikową?
Cera trądzikowa wymaga regularne i starannej pielęgnacji. Podstawą jest dbanie o czystość skóry twarzy. Leczenie trądziku wymaga połączenia ze sobą kilku aspektów, obejmujących
- oczyszczanie skóry twarzy,
- systematycznie złuszczanie naskórka,
- odpowiednie nawilżenie,
- detoks organizmu i zdrowa dieta,
- ewentualna suplementacja.
W przypadku oczyszczania skóry twarzy z pomocą mogą przyjść łatwo dostępne zioła o dobroczynnym działaniu na stan naszej cery. Mogą mieć one działanie antybakteryjne, ściągające, tonizujące czy łagodzące podrażnienia.
Zioła o działaniu łagodzącym podrażnienia
- Lipa – zawiera garbniki, flawonoidy, terpeny, fitosterole, olejek eteryczny, pektyny, kwasy organiczne, witaminę C, witaminę PP i sole mineralne:
- łagodzi podrażnienia,
- zmniejsza wydzielanie się sebum,
- uelastycznia i pielęgnuje cerę,
- zmiękcza,
- hamuje łuszczenie się naskórka.
- Nagietek ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, działa na skórę:
- regenerująco,
- łagodząco szorstkość,
- nawilżająco,
- zmiękczająco,
- wygładzająco,
- przeciwbakteryjnie
- łagodząco na podrażnienia.
- Żywokost lekarski – zawiera alantoinę o działaniu:
- przyspieszającym gojenie się ran,
- regenerującym,
- łagodzącym podrażnienia.
Zioła o działaniu oczyszczającym i ściągającym
- Kwiat czarnego bzu – zawiera kwasy fenelowe, organiczne, flawonoidy, garbniki, triterpeny, śluzy, sterole i minerały, dzięki czemu:
- łagodzi podrażnienia,
- łagodzi stany zapalne,
- oczyszcza skórę,
- poprawia ukrwienie.
- Bratek polny (fiołek trójbarwny) – wykazuje działanie oczyszczające, stosowany w postaci naparu do picia wspomaga procesy usuwania toksyn z organizmu.
- Korzeń mniszka lekarskiego – zalecany przy wszelkich chorobach skórnych, bogaty w witaminę A, C, witaminy z grupy B i minerały. Działa:
- odtruwająco na organizm,
- wzmacniająco,
- przyśpiesza metabolizm.
Zioła o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym
- Szałwia – zawiera flawonoidy i olejki eteryczne, w których skład wchodzą: kamfora, tujon, cyneol, bornen, dzięki czemu wspomaga ona walkę nie tylko z trądzikiem, ale również z grzybicą czy łuszczycą.
- Arnika zawiera flawonoidy, ma silnie właściwości przeciwzapalne. Polecana jest nie tylko do pielęgnacji do cery trądzikowej i tłustej, ale również z tendencją do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych. Działa:
- antybakteryjnie,
- regenerująco,
- łagodzi podrażnienia.
- Oczar wirginijski, łagodzi stany zapalne skóry, działa:
- przeciwzapalnie,
- antybakteryjnie,
- przeciwkrwotocznie.
Zioła na o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym podrażnienia można stosować zewnętrznie, przemywając nimi regularnie twarz, a nawet dodawać do kąpieli. Zioła można też pić w formie naparów i herbatek, wówczas wspomogą one organizm w oczyszczaniu z toksyn, pomogą wzmocnić odporność.