Strona głównaPorady dietetyczneJak dbać o skórę latem? 5 najważniejszych wskazówek

Jak dbać o skórę latem? 5 najważniejszych wskazówek

Lato nie jest wcale łatwym okresem dla naszej skóry: mordercze upały, nieznośnie wysoka wilgotność i unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia to tylko część czynników, które mają na nią negatywny wpływ.

Jak przy tym wszystkim zachować promienną, czystą cerę i zdrową skórę? Wystarczy poświęcić im odrobinę uwagi, a na pewno wspaniale się nam odwdzięczą! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym w tym sezonie będziesz mieć przepiękną skórę.

1. Złuszczanie to podstawa

Złuszczanie martwych komórek naskórka to jedna z najważniejszych reguł dbania o skórę. Komórki naskórka obumierają cały czas – i jeżeli nie zostaną usunięte, skóra zaczyna wyglądać na szarą i zmęczoną, i to bez względu na to, jak intensywnie nawilżającego balsamu będziesz używać. Do złuszczania skóry ciała możesz wykorzystać tani, naturalny peeling (ziarna kawy z odrobiną olejku będą idealne!). Do skóry twarzy potrzebne są delikatniejsze peelingi chemiczne, zawierające kwasy i enzymy stopniowo złuszczające martwe komórki naskórka.

2. Chroń się przed słońcem

Niezbędna będzie zarówno ochrona mechaniczna (zaprzyjaźnij się z kapeluszem i lekkimi, choć kryjącymi skórę ubraniami – a w upalne dni unikaj długiej ekspozycji na słońce. Pamiętaj o wsparciu kosmetycznym w formie kremów z wysokim filtrem. Aby skutecznie zabezpieczyć twarz i resztę skóry przed słońcem, potrzebujesz filtra o wskaźniku SPF co najmniej 30, oferującego szeroką ochronę – UVA i UVB. Jeśli przebywasz na słońcu, ponawiaj aplikację kremu z filtrem raz na dwie godziny – a także po każdej kąpieli.

3. Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj

Zarówno od środka, jak i od zewnątrz! Każdego dnia staraj się wypijać znacznie więcej niż tradycyjne 8 szklanek wody (gdy upały stają się nieznośne, nie zaszkodzi nawet podwoić tę liczbę). Stosuj także kremy i balsamy nawilżające, i to zarówno na twarz, jak i na ciało. Krem nie musi być tłusty, aby skutecznie nawilżać, ale pamiętaj, by zastosować go natychmiast po umyciu twarzy albo wyjściu spod prysznica – nie pozwól skórze wyschnąć!

4. Opalenizna – tak, opalanie – nie

Mało jest rzeczy równie szkodliwych dla skóry, co opalanie. Serio! Złocista skóra wygląda pięknie, ale nie daj się zwieść: ten uwodzicielski kolor jest znakiem, że nasza naturalna bariera uległa uszkodzeniu. I to uszkodzeniu, które z czasem będzie się kumulowało, skutkując przedwczesnym starzeniem, zmarszczkami, wysuszeniem – i, w najbardziej drastycznych (ale wcale nie rzadkich) przypadkach, także czerniakiem. Dlatego, chcąc dodać skórze pięknego blasku, sięgnij po samoopalacz albo bronzer – a solarium i leżakowi powiedz „pa”!

5. Makijaż? Tylko (lub głównie) minimalny

Upodobania względem makijażu to indywidualna sprawa, ale jedna rzecz jest obiektywna: gdy słupek rtęci mknie w górę, nawet najstaranniej wykonany makijaż po prostu… spływa. To efekt, z którym poradzą sobie tylko najlepsze utrwalacze make-upu, a i one nie zawsze.

Najlepiej będzie więc zamienić podkład na lekki krem BB, zrezygnować z ciężkiego makijażu oczu (choć odrobina wodoodpornej maskary nie zaszkodzi!) i zawsze pamiętać o starannym przypudrowaniu twarzy np. naturalnym pudrem ryżowym lub bambusowym. Warto wybierać kosmetyki kolorowe z filtrem UV, ale trzeba pamiętać, że same w sobie nie dają odpowiedniej ochrony – korzystanie z pudru czy podkładu z filtrem nie zwalnia od konieczności smarowania twarzy kremem z wysokim współczynnikiem SPF!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img