Strona głównaPorady dietetyczneJedz zielone! – dlaczego warto jeść zielone warzywa?

Jedz zielone! – dlaczego warto jeść zielone warzywa?

Dlaczego powinniśmy uwzględniać zielone warzywa w naszym codziennym menu? Czy działają one korzystnie na nasze zdrowie? W jakie składniki oraz witaminy są one bogate? I w końcu: na które warzywa warto się zdecydować? Dziś postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie z powyższych pytań

Po pierwsze: zielone warzywa są doskonałym, łatwo dostępnym źródłem witaminy C oraz magnezu. Co więcej, są one niezwykle pożywne, a przy tym niskokaloryczne, dlatego często traktowane są jako jeden z podstawowych składników diet odchudzający, a także oczyszczających. Nierzadko wspomina się również o tym, że zielone warzywa pomagają niwelować uczucie głodu, regulują pracę układu pokarmowego, dobrze radzą sobie też z hamowaniem obrzęków i niwelowaniem przykrego zapachu, np. z jamy ustnej. Po jakie jarzyny warto więc sięgać? Mamy dla Was kilka propozycji.

Brokuły

Brokuły wyróżniają się sporą ilością witaminy C, a także licznymi prozdrowotnymi właściwościami. Dla przykładu, chronią one organizm przed rozwijaniem się nowotworów, mogą też likwidować komórki nowotworu we wczesnym jego stadium. Według naukowców, substancje, które zwarte są w brokułach, pomagają także łagodzić objawy autyzmu, udrażniają naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu wrzodów.

Ogórek

Choć według niektórych, ogórki to niemal w całości woda, warzywo to posiada również szereg właściwości, które niesamowicie korzystnie wpływają na stan naszego zdrowia. Po pierwsze: zielony ogórek jest źródłem krzemu, który wzmacnia stawy i łagodzi ich bóle. Po drugie: stabilizują one ciśnienie i obniżają poziom cholesterolu. Po trzecie: ogórki są wyjątkowo niskokaloryczne, a przy tym zawierają błonnik, który zmniejsza uczucie głodu. Po czwarte: warzywo te skutecznie oczyszcza organizm z toksyn.

Jarmuż

Jarmuż to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. W jego składzie występują m.in. witaminy: A, B1, B2, C, E oraz K, a także składniki mineralne: magnez, żelazo, mangan, potas oraz spore ilości wapnia. Podobnie, jak opisane wcześniej brokuły oraz ogórek, również jarmuż jest świetnym źródłem błonnika, a przy tym – jest niskokaloryczny. Dzięki błonnikowi, hamuje on nadmierny apetyt, powodując uczucie sytości. Dodatkowo, jarmuż działa przeciwzapalnie i oczyszczająco.

Szpinak

Szpinak zalecany jest przede wszystkim tym osobom, które cierpią na anemię lub u których występuje ryzyko miażdżycy. Stosowany jest również w profilaktyce przeciwnowotworowej, pomaga także uregulować poziom cholesterolu we krwi. Po szpinak sięgać powinny też kobiety w ciąży, gdyż dba on o to, aby prawidłowo rozwijał się układ nerwowy płodu. I, rzecz jasna, jeszcze jedna ważna kwestia – szpinak wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm.

Wymieniliśmy tylko cztery warzywa, ale, oczywiście, jest ich znacznie więcej. Wspomnieć należy bowiem również m.in. o kapuście, sałacie, cukinii, zielonej papryce oraz selerze naciowym. Będziemy więc do tego tematu niejednokrotnie wracać, aby uzupełniać go o kolejne propozycje.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img