Strona głównaProdukty i przepisyMąka czy skrobia ziemniaczana?

Mąka czy skrobia ziemniaczana?

Istnieje przekonanie, że mąka i skrobia ziemniaczana to ten sam produkt. Pomiędzy nimi można zauważyć jednak pewne różnice – przede wszystkim charakteryzuje je odmienny proces produkcji, co wpływa na ostateczny wygląd, konsystencję i smak tego produktu. Dla ułatwienia, w Polsce bardzo często mąkę ziemniaczaną nazywa się skrobią (i na odwrót).

Niestety nie są to te same artykuły spożywcze. Produktem, który można najczęściej znaleźć w sklepach, jest właśnie skrobia ziemniaczana. warto zwracać na to uwagę dokonując zakupów spożywczych – oto dlaczego:

Różnice pomiędzy mąką i skrobią ziemniaczaną

Mąka ziemniaczana jest produkowana z gotowanych w całości ziemniaków. Odparowuje się je i mieli razem ze skórką. Skrobia ziemniaczana jest natomiast uzyskiwana z bulw pędowych ziemniaków. Rozdrabnia się świeże i umyte ziemniaki oraz wypłukuje skrobię. Ostatecznie produkt ma postać sypkiego oraz matowego proszku o białym kolorze. Mąka ziemniaczana jest sypka, ciemniejsza, nieco cięższa, a przy tym ma bardziej intensywny smak, podczas gdy skrobię wyróżnia bielszy kolor oraz charakterystyczny odgłos chrzęszczenia pod wpływem ucisku w palcach.

Zalety mąki i skrobi ziemniaczanej

Główną zaletą mąki i skrobi ziemniaczanej jest fakt, że mogą być one stosowane w diecie bezglutenowej. Mąka używana do wypieków ciast, a skrobia do zagęszczania sosów i zup, to już nieodłączne elementy w wielu kuchniach. Skrobia ziemniaczana zawiera witaminę C i B6. Ma właściwości spulchniające i zagęszczające, dlatego jest często wykorzystywana do wykonania kisielu, budyniu, klusek i ciast.

Co ważne, skrobia ziemniaczana nie zmienia smaku ani barwy zagęszczanych nią dań. Dzięki mące ziemniaczanej ciasta są bardziej puszyste i delikatne. Te produkty stanowią naturalną alternatywę dla kosmetyków dziecięcych. Są między innymi stosowane przy łagodzeniu podrażnień skóry lub oparzeń słonecznych. Często wykorzystuje się ją do wykonania naturalnej maseczki na twarz. Z kolei przyrządzony ze skrobi ziemniaczanej kisiel wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego – może łagodzić biegunkę i bóle brzucha.

Jaką skrobię wybrać?

Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: mąka czy skrobia ziemniaczana? Jednak nie da się rozróżnić pod tym względem tego typu produktów. Warto pamiętać, że skrobia może być wykorzystywana w diecie bezglutenowej, jest bardzo często używana do zmiany konsystencji zup lub sosów. Niestety, przez niewłaściwy transport i przechowywanie na półkach sklepowych, skrobia ziemniaczana w papierowych torebkach może mieszać się z mąką ze zbóż zawierających gluten. W tej sytuacji, kupując skrobię ziemniaczaną w markecie, nie ma się pewności, czy do paczki nie przedostał się gluten.

Zawsze warto mieć na uwadze, że jedynym gwarantem całkowitego braku glutenu w danym produkcie jest fakt posiadania odpowiedniego certyfikatu. Co za tym idzie, do wszelkich gwarancji od sklepów należy podchodzić z odpowiednią dozą nieufności. Nawet dobrze zabezpieczone produkty, w szczelnych opakowaniach, a także certyfikowane składniki ekologiczne, które spełniają standardy unijne, w żaden sposób nie świadczą o braku glutenu.

Warto szukać produktów tego typu, które posiadają ekologiczny znak liścia, gwarantujący pochodzenie wysokiej jakości. Wybierając mąkę lub skrobię, należy zapoznać się z zawartością oraz zwracać uwagę na sposób pakowania. Skrobia ziemniaczana nie wymaga specjalnych warunków przechowywania, ale uszkodzone opakowanie lub zacieki zawsze powinny stanowić znak ostrzegawczy. Pewne jest natomiast, że mąka czy skrobia ziemniaczana znajdą zastosowanie w każdej kuchni, sprawdzając się do przygotowywania sosów, a także domowych kosmetyków – czy nawet krochmalu do prania.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

6 KOMENTARZE

  1. Dziękuję za ten artykuł. Mając tyle lat ile mam i będąc doświadczoną gospodynią domową nigdy nie podejrzewałabym nawet, że istnieje coś takiego, jak mąka ziemniaczana. W każdym razie nigdy nie spotkałam jej w sprzedaży. Czyli przeciwnie do kukurydzianej: w sklepach stacjonarnych bez problemu kupić można mąkę ale skrobię to już musiałam zamawiać przez internet…. Dziękuję za tę wiedzę.
    Choć prawdę mówiąc dla większości gospodyń nie ma różnicy, bo nawet blogerki kulinarne niestety nie rozróżniają mąki od skrobi w przepisach :(((

  2. wydaje mi sie ze jednak maka i skrobia to to samo a jesli chodzi oto co Pani nazywa maka ziemniaczano o ciemniejszej barwie beda to platki ziemniaczane produkowane wlasnie z gotowanych ziemniakow, dostepne sa w roznej granulacji jak tez mielone ale nazywane sa dalej platkami ziemniaczanymi

  3. Wszytko rozumiem tylko nie rozumiem jednego mąka ziemniaczana jest produkowana z gotowanych ziemniaków a skrobia ziemniaczana produkowana z bulw pędowych czyli z czego? Bo nie rozumiem? Co to znaczy bulwy pędowe? I to i to jest ziemniak kartofel lub pyra zalezy gdzie ktoś mieszka nigdy nie słyszałam bulwy pędowe ziemniak to jest ziemniak gotowany czy surowy . Mnie w szkole uczono bulwy ziemniaka a nie bulwy pędowe to tak jak by były 2 różne gatunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img