Strona głównaProdukty i przepisyBrukselka nie taka straszna – dlaczego warto ją jeść?

Brukselka nie taka straszna – dlaczego warto ją jeść?

Lista produktów, które z niewiadomych przyczyn nie cieszą się dużą popularnością, jest naprawdę spora, a na jej czele bez wątpienia znajduje się brukselka. Wokół rośliny tej narosło sporo mitów, przez co nie ma ona zbyt wielu entuzjastów, jednak koniecznie podkreślić trzeba, że każdy ze wspomnianych mitów mija się z prawdą. W istocie bowiem dobrze przyrządzona brukselka jest naprawdę smaczna, a przy tym niezwykle zdrowa. Warto więc poznać jej właściwości, aby przekonać się, jak wiele może ona nam zaoferować.

Podstawowe informacje

Brukselka, a właściwie kapusta warzywna brukselska, jest rośliną dwuletnią, która powstała w wyniku skrzyżowania kapusty głowiastej z jarmużem. Jej kolebką jest Belgia, jednak mniej więcej od siedemnastego wieku warzywo to uprawiane było już na znacznie większym obszarze, obejmującym głównie Europę Północną oraz Europę Zachodnią. Częścią jadalną brukselki, która znalazła zastosowanie w gastronomii, są główki liściowe. Przygotowywać można je na wiele sposobów, najczęściej są one gotowane, smażone lub opiekane.

Właściwości odżywcze

Brukselka powinna znajdować się w menu każdej osoby, która zamierza przejść na dietę odchudzającą, ponieważ jest niskokaloryczna (około czterdzieści kalorii w stu gramach), a jednocześnie bogata w witaminy i minerały. Roślina ta jest przede wszystkim źródłem witaminy C, lecz w jej składzie występują też witaminy A, E i K oraz wapń, fosfor, cynk, potas, magnez, żelazo, miedź i błonnik. Wszystko to sprawia, że brukselka wykazuje wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, oczyszczając organizm i usuwając z niego wolne rodniki, tak szkodliwe dla naszego zdrowia. To jednak nie wszystko! Brukselka pomaga też spowolnić proces starzenia się organizmu, wspiera układ immunologiczny, pokarmowy oraz nerwowy, wzmacnia pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, a także chroni nas przed atakiem wielu chorób, w tym również nowotworów.

Brukselka na talerzu

Omawiana roślina najczęściej spożywana jest w formie gotowanej, choć – jak zaznaczyliśmy już wcześniej – można ją też opiekać, smażyć, a nawet marynować. Dobrze sprawdza się ona jako dodatek do zup i kremów, sałatek oraz zapiekanek warzywnych, a najlepiej komponuje się z orzechami, rybami oraz grzybami. Często okrasza się ją bułką tartą lub masłem, choć można przyrządzić również dressing na bazie śmietany albo oliwy. Brukselka lubi też przyprawy, w tym przede wszystkim pieprz, chilli, rozmaryn oraz majeranek.

Jak więc widać, ta niezwykle intrygująca odmiana kapusty bogata jest w wiele elementów, których nasz organizm potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować. Dodać trzeba też, że jeśli do jej kulinarnej obróbki podejdziemy kreatywnie i twórczo, uzyskamy przepyszne dania, które z pewnością zaskoczą nawet zagorzałych przeciwników tej rośliny. Dajmy więc szansę brukselce – gwarantujemy, że można się do niej przekonać!

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img