Strona głównaPorady dietetyczneCzy dzieci mogą mieć dietę wegańską?

Czy dzieci mogą mieć dietę wegańską?

Dieta wegańska jest bardziej restrykcyjną formą wegetarianizmu, gdyż wyklucza z jadłospisu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego na przejście na nią – czy to ze względów zdrowotnych, humanitarnych lub światopoglądowych – decydują się częściej osoby, dla których weganizm jest kolejnym krokiem po wegetarianizmie. U osób dorosłych codzienny jadłospis musi być mocno zbilansowany, aby dostarczał niezbędnych witamin i minerałów.

Niejednokrotnie weganie suplementują się, by uzupełnić ewentualne niedobory. Ta dieta jest dla nich wyborem, według którego budują swoje nawyki żywieniowe. Co jednak z najmłodszymi? Czy dieta wegańska dla dzieci jest odpowiednia? Według badań tak, o ile jest bardzo dobrze ułożona i pełna niezbędnych do funkcjonowania witamin. W praktyce u dzieci na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej obserwuje się wiele niedoborów, co jest przeciwwskazaniem do jej stosowania.

Czy dieta wegańska dla dzieci to dobry pomysł?

Okres dziecięcy jest szczególnie ważny, bo wtedy ciało i umysł dziecka się kształtuje. Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa nie tylko stymulacja umysłowa, ale także odpowiednie żywienie, które dostarcza niezbędnych dla organizmu minerałów i witamin. Wszelkie niedobory objawiają się osłabieniem, brakiem energii oraz koncentracji, rozdrażnieniem, a także spadkiem odporności. Prawdą jest to, że odpowiednie żywienie w okresie dziecięcym, będzie miało ogromny wpływ na jakość życia w latach późniejszych.

Dieta wegańska i wegetariańska uważana jest za zdrową. Jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie, o ile ten sposób żywienia jest wdrażany prawidłowo i rozsądnie. Jeśli tak, to z pewnością ma korzystny wpływ na cały organizm, umysł oraz jakość życia. Natomiast kontrowersje budzi dieta wegańska dla dzieci, gdyż istnieją uzasadnione obawy, że najmłodsi mogą nie spożywać pełnowartościowych i zbilansowanych pokarmów. Niestety, w wielu przypadkach tak się nie dzieje. Dzieci na diecie wegańskiej, a niekiedy już na wegetariańskiej, cierpią na poważne niedobory wapnia, witaminy B12, białka, cynku, żelaza, nasyconych tłuszczów Omega-3 czy jodu. Rodzi to pytanie, czy dzieci weganizm tolerują dobrze?

Dzieci na diecie wegańskiej - czy będzie to dla nich korzystne?

Ludzie mogą żyć bez mięsa i produktów pochodzenia odzwierzęcego. Cenne witaminy i minerały znaleźć można nie tylko w mięsie, więc teoretycznie dieta wegańska u dzieci powinna się sprawdzić. Problemem jest jednak mała wiedza rodziców na ten temat, którzy niejednokrotnie uważają, że skoro sami świetnie funkcjonują na tej diecie, to będzie ona odpowiednia także dla dziecka. Właściwe zbilansowanie pokarmów wegańskich u dziecka jest jak najbardziej możliwe, jednak niewielu opiekunów wie, jak dokonać tego w prawidłowy sposób. Tutaj należy dopatrywać się głównej przyczyny nieudanego wdrożenia diety wegańskiej w jadłospis dziecka.

Zbilansowana dieta to podstawa

Dzieci weganizm mogą praktykować – to pojęcia, które wzajemnie się nie wykluczają, ale trzeba do nich podejść z głową. Rośliny, oleje, nasiona i strączki są bogate w wiele minerałów i witamin, więc mitem jest, że można je znaleźć tylko w mięsie i nabiale. Prawdą jednak jest to, że właściwy jadłospis wegański dla dzieci powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym i dietetykiem, który przeprowadzi odpowiedni wywiad.

W społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że weganie żywią się tylko sałatą, co jest absolutnym mitem, jednak – co smutne – zdarza się tak, że rodzice karmią dzieci tylko warzywami. Dieta wegańska dzieci może dotyczyć, o ile rodzice przy jej układaniu wykażą się ogromną odpowiedzialnością i dbałością o uzupełnianie potrzebnych do rozwoju dziecka składników odżywczych.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

1 KOMENTARZ

  1. Witam. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zapewnić pełne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Nie jest wskazane suplementowania tak małego dziecka bez konsultacji z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img