Strona głównaPorady dietetyczneGdzie można znaleźć kwasy tłuszczowe Omega?

Gdzie można znaleźć kwasy tłuszczowe Omega?

Kwasy tłuszczowe Omega występują w trzech rodzajach – 3, 6 oraz 9. Są to ważne elementy zrównoważonej diety, a ich odpowiednia proporcja w żywieniu pozwala na zachowanie dobrej kondycji. Ludzki organizm potrafi sam wytwarzać nienasycone kwasy o jednym wiązaniu podwójnym (jest to przypadek kwasu Omega-9), jednak nie jest w stanie dokonać syntezy niezbędnych kwasów nienasyconych o dodatkowym wiązaniu. Takimi typami substancji są kwasy Omega-3 oraz 6, dlatego trzeba regularnie włączać do swojej diety żywność, która jest w nie bogata. Wybierając kwasy tłuszczowe Omega gdzie znaleźć można je w największym stężeniu?

W czym występują kwasy tłuszczowe Omega?

Jeśli przepytać grupę losowych osób o to, w jakich produktach żywnościowych występują kwasy Omega, najczęstszą odpowiedzią byłyby prawdopodobnie ryby, co okazałoby się bardzo bliskie prawdy. Poszczególne nienasycone kwasy występują głównie w:

  • Omega-3 – najlepszym sposobem na dostarczenie tej substancji do organizmu jest regularne jedzenie ryb, które żyją w chłodnych wodach. Są to między innymi łosoś, dorsz, makrela czy śledź. Kwasy Omega-3 znajdują się także w orzechach włoskich, nasionach chia, siemieniu lnianym.
  • Omega-6 – ten kwas najłatwiej dostarczyć organizmowi, jedząc dużo sałatek, które solidnie skropi się olejem słonecznikowym, sezamowym, arachidowym lub oliwą z oliwek. Warto także do podobnych potraw dodać pestki dyni oraz słonecznika, migdały, awokado, aby zapewnić sobie solidną porcję kwasu Omega-6.
  • Omega-9 – choć w pewnym stopniu organizm sam potrafi wyprodukować ten kwas i tak warto spożywać produkty żywnościowe bogate w tę substancję. Kwas Omega-9 można znaleźć w różnego rodzaju olejach (m.in. w rzepakowym, kukurydzianym, sojowym czy tym wytwarzanym z pestek dyni), migdałach, gorczycy, oliwkach czy awokado. Ważny jest odpowiedni stosunek między kwasami Omega

Podstawową kwestią nie są tylko pozytywne właściwości poszczególnych kwasów Omega, ale ich stosunek w diecie. 5:1 lub 6:1 – tak powinna przedstawiać się zdrowa relacja żywieniowa pomiędzy przyjmowanymi kwasami Omega-6 a Omega-3. Dzieje się tak dlatego, ponieważ Omega-3 w wyniku przemian metabolicznych zamienia się w środki przeciwzapalne, zaś Omega-6 przybiera formę hormonów stanu zapalnego. Zaburzona proporcja tych kwasów (najczęściej w postaci zbyt dużej ilości Omega-6) źle wpływa na korzystne właściwości Omegi-3, które nie mogą się przez to w pełni uaktywnić.

Dieta większości Polaków cechuje się nieodpowiednią proporcją pomiędzy tymi dwoma popularnymi kwasami tłuszczowymi. Przez bardzo małe spożycie ryb w kraju nad Wisłą typowy stosunek w diecie typowego Polaka wynosi nawet 12:1 na korzyść kwasu Omega-6. Długotrwałe utrzymywanie się tak negatywnej relacji pomiędzy tymi substancjami może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, głównie w postaci spadku odporności i stanów zapalnych.

Czy decydować się na suplementację kwasów tłuszczowych Omega?

Wiele osób decyduje się na suplementowanie kwasów tłuszczowych Omega na własną rękę, jednak tego rodzaju wybór powinien być podjęty po konsultacji z lekarzem. Niektóre badania mówią o tym, że wystarczy dobra dieta oparta na dużej ilości ryb, nasion i olejów, aby dostarczyć organizmowi dostatecznej ilości kwasów tłuszczowych. Inne wskazują na to, że suplementacja się przydaje, aby utrzymać odpowiedni stosunek pomiędzy kwasami Omega-3 i 6. Niezależnie jednak od indywidualnej decyzji suplementacyjnej – powinno się przyjmować w diecie dużą ilość kwasów tłuszczowych, aby odpowiednio wzmocnić swój umysł i ciało.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img