Jak olejować włosy?

Choć zestawienie oleju i włosów nie kojarzy się zbyt dobrze (tłuste włosy, fuj!), olejowanie może okazać się rozwiązaniem większości Twoich problemów z włosami i skórą głowy. Jest wiele sposobów, na które możesz wykorzystać różnego rodzaju oleje i olejki, aby Twoja fryzura wyglądała lepiej niż kiedykolwiek.

Olejki były wykorzystywane w pielęgnacji urody od tysiącleci. Wszystkie wiemy, że włączenie ich do codziennej diety – zwłaszcza w naturalnej formie orzechów, awokado czy tłustego nabiału – ma bardzo pozytywne skutki dla naszego zdrowia, ale dopiero od niedawna zaczęłyśmy wracać do tradycyjnej metody stosowania naturalnych olejów, jaką jest nakładanie ich na włosy i skórę. Furorę robi szczególnie olejowanie włosów: ale na czym ono właściwie polega i jakie może dać rezultaty?

Dlaczego warto nakładać olej na włosy?

Zazwyczaj robimy wszystko, aby nasze włosy były możliwie jak najmniej tłuste: niemal każdego dnia używamy szamponów i odżywek, które mają sprawić, że włosy ograniczą wydzielanie naturalnego sebum. Tymczasem regularne, agresywne (wystarczy spojrzeć na składy większości szamponów, pełne drażniących substancji myjących!) pozbawianie głowy tej naturalnej warstwy ochronnej sprawia, że włosy stają się szorstkie i matowe, a skóra głowy – podrażniona i łuszcząca.

Co gorsza, taka „zdarta” fryzura przetłuszcza się znacznie szybciej, ponieważ pozbawiona sebum skóra ze zwiększoną intensywnością próbuje nadrobić to, co zostało jej odebrane. Olejki mogą pomóc Ci naprawić te uszkodzenia, przywracając naturalną równowagę skórze głowy i sprawiając, że włosy staną się na powrót gładkie i lśniące oraz będą się łatwo układać. A do tego – choć wydaje się to paradoksem – znacznie ograniczy się ich przetłuszczanie.

Jak wybrać olejek do włosów?

Na pewno zauważyłaś, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo różnego rodzaju olejków pielęgnacyjnych. Prawie wszystkie można nakładać na włosy, ale niektóre nadają się do tego celu lepiej niż pozostałe! Dla włosów suchych, farbowanych i uszkodzonych najlepszy będzie olejek z awokado, który ma wspaniałe właściwości nawilżające, a także bardzo ostatnio modny olejek arganowy.

Włosy cienkie, osłabione i wypadające mogą zyskać na kuracji z wykorzystaniem olejku rycynowego. A posiadaczki właściwie każdego rodzaju włosów mogą wypróbować olej kokosowy (uwaga: koniecznie nierafinowany!) albo olejek ze słodkich migdałów. Oleje można – i warto – mieszać, tworząc własne kompozycje, indywidualnie dopasowane do potrzeb fryzury.

Olejowanie włosów

Istnieją dwa popularne sposoby olejowania włosów. Pierwszy polega na nałożeniu odrobiny olejku na dłonie (trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością: na długie włosy powinno wystarczyć około łyżki!) i stopniowym rozsmarowaniu go po całej długości suchych, nieumytych włosów. Włosy nie muszą być nasączone olejkiem: wystarczy, by było widać, że są nim pokryte! Po olejowaniu zabezpieczamy fryzurę czepkiem kąpielowym lub folią. Można tak osłonięte włosy okryć czapką lub owinąć ręcznikiem: ciepło wspomoże dobroczynne działanie oleju.

Po upływie co najmniej godziny (a najlepiej więcej: olejek można zostawić na włosach także na noc) włosy myjemy i odżywiamy jak zwykle. Drugi sposób, metoda „na miskę”, polega na napełnieniu miski ciepłą wodą, wlaniu do niej olejku (w podobnej ilości, co w metodzie pierwszej), zamieszaniu i zanurzeniu fryzury w tak powstałej emulsji. Po dokładnym pokryciu włosów wodą z olejem należy odcisnąć nadmiar wody i, jak w pierwszej metodzie, zabezpieczyć fryzurę. Po godzinie umyć i odżywić włosy.

Najważniejsza rzecz: efekty!

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z olejowaniem włosów, musisz pamiętać, że kluczowa jest tutaj regularność i konsekwencja. Olejowanie to nie jest jedna z tych metod, które dają natychmiastowe efekty: potrzebna jest cierpliwość! Najlepsze rezultaty uzyskasz, olejując włosy przed każdym myciem, przez co najmniej kilka tygodni. Twoje włosy staną się miękkie, lśniące, gładkie i dobrze odżywione. Pamiętaj, aby stosować tylko wysokiej jakości olejki o dobrym, prostym składzie – w naszym sklepie ekologicznym znajdziesz szeroki asortyment sprawdzonych marek, spośród których na pewno wybierzesz coś dla siebie!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img