Wreszcie nadeszło upragnione lato – czas wypoczynku i wyjazdów na wakacje. Dni stają się ciepłe i długie. Nareszcie możemy zorganizować z przyjaciółmi grill lub ognisko, wycieczkę rowerową, spływ kajakowy, czy wyjazd pod namiot. Niestety te sielskie wyobrażenia legną w gruzach, kiedy przypomnimy sobie o obecności niewielkich, ale naprawdę uprzykrzających życie stworzeń. Mowa oczywiście o komarach, które potrafią zniszczyć niejeden pieczołowicie zaplanowany i wyczekiwany wypoczynek, do którego każdy z nas tęskni.

Aby zwalczyć komary, zaopatrujemy się w dostępne w drogeriach chemikalia, które jak się okazuje, szkodzą nie tylko komarom, ale są również niekorzystne dla środowiska naturalnego i dla nas samych. Część z nich zawiera dietylotoluamid, który może okazać się toksyczny dla układu nerwowego, szczególnie u młodszych. Nie zaleca się stosowania preparatów, które go zawierają kobietom w ciąży i dzieciom do drugiego roku życia. W większym stężeniu nie poleca się go nawet dorosłym. Może on również uszkadzać ubrania. Dlatego dziś, kiedy świadomość ekologiczna znacząco wzrasta, zaczynamy poszukiwać naturalnych alternatyw. Oto kilka domowych sposobów na odstraszenie komarów, które warto znać.
Jak skutecznie odstraszyć komary?
Jak to się dzieje, że komary pomimo ciemności, potrafią bezbłędnie nas zlokalizować? Wynika to stąd, że wabi je amoniak i kwas mlekowy zawarte w pocie, a także zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu.
Ponieważ jednak komary zdecydowanie nie lubią niektórych zapachów, z pomocą mogą przyjść nam naturalne olejki eteryczne. Pamiętajmy jednak o tym, że są to mocno stężone esencje roślinne, dlatego nie powinniśmy stosować ich bezpośrednio na skórę, gdyż mogą podrażniać lub wywołać reakcję alergiczną. Jednak kiedy odpowiednio je przygotujemy, będą bezpieczne nawet dla małych dzieci. Aby przygotować domowy preparat odstraszający komary, wystarczy kilka kropel wybranego olejku eterycznego wymieszać z octem jabłkowym, olejem kokosowym bądź ulubionym kremem. Aromaty, które skutecznie odstraszają komary zawarte są w olejkach:
- eukaliptusowym,
- miętowym,
- rozmarynowym,
- tymiankowym,
- waniliowym,
- cynamonowym,
- z paczuli,
- anyżowym,
- sosnowym.

Komary zdecydowanie nie lubią również zapachów cytrusowych, dlatego często polecane są również olejki: grapefruitowy, czy też cytrynowy, a także bergamotkowy i z trawy cytronowej, jednak trzeba wiedzieć, że posiadają one silne właściwości fotouczulające. Oznacza to, że w połączeniu z promieniami ultrafioletowymi, mogą wywołać zaczerwienienie i nieestetyczne przebarwienia na skórze.
Sposób na ukąszenia
Jeśli mimo ochrony zdarzy się, że na skórze wyskoczy nam kilka mocno swędzących bąbli, z pomocą przyjdzie nam eteryczny olejek lawendowy, który możemy wymieszać z żelem aloesowym (wystarczą 3 krople na łyżeczkę żelu). Taka domowa maść nie tylko zmniejsza opuchliznę i przynosi ulgę, ale również ogranicza uczucie swędzenia.