Strona głównaProdukty i przepisyPłatki owsiane bezglutenowe – jakie wybrać i dlaczego?

Płatki owsiane bezglutenowe – jakie wybrać i dlaczego?

Naturalnie bezglutenowe płatki owsiane stanowią idealną bazę pod przygotowanie pożywnego śniadania oraz różnego rodzaju deserów, a także mogą być wykorzystane jako składnik różnego typu dań. Osoby, które z różnych powodów ograniczają gluten w swojej diecie, nie powinny jednak sięgać po zwykłe płatki śniadaniowe, a wybierać produkty oznaczone specjalnym certyfikatem. Dlaczego jest to tak ważne?

Bezglutenowe płatki owsiane i wszystko o czym musisz wiedzieć

Wysokiej jakości, w pełni bezpieczne płatki owsiane bezglutenowe oznaczone będą przez Znak Przekreślonego Kłosa. Został on opracowany przez Europejski System Licencyjny w celu jasnego wskazania produktów bezpiecznych dla osób wykluczających gluten ze swojej diety. Wybierając certyfikowane płatki owsiane można mieć pewność, że producent dokłada starań aby były przetwarzane i przechowywane w odpowiedni sposób.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 41/2009 jasno określa, że produkty określane jako bezglutenowe mogą zawierać w sobie nie więcej niż 2 mg/100g glutenu.

Owies jest jednym ze zbóż, które są naturalnie bezglutenowe. Z tego powodu na jego bazie powstaje wiele produktów dedykowanych dla osób unikających tego składnika w swojej diecie, jak płatki, mąki, słodycze, a także napoje. W procesie przetwórczym lub na etapie transportu płatki owsiane mogą jednak zostać zanieczyszczone glutenem. Dzieje się tak najczęściej poprzez niezamierzony kontakt z innymi zbożami lub ich pozostałościami, w efekcie czego ich spożycie nie będzie możliwe dla kogoś z nietolerancją pokarmową.

Płatki bezglutenowe owsiane – cenne w każdej diecie

Gluten, czyli połączenie roślinnych białek i związków takich jak gluteniny, to substancja naturalnie występująca w zbożach takich jak jęczmień, pszenica czy żyto. To właśnie gluten w połączeniu z wodą odpowiada za sprężystą strukturę wypieków oraz produktów mącznych, jak np. makarony.

Warto jednak sięgać po certyfikowane produkty, aby płatki bezglutenowe owsiane mogły na stałe zagościć w codziennej diecie. Jako jedno z nielicznych zbóż, owies zawiera w sobie wysoki odsetek wartościowego białka roślinnego, które odpowiada za przedłużone wrażenie sytości, a także m.in. za prawidłowy rozrost tkanki mięśniowej. Owies jest także bogaty w błonnik, który znakomicie wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawiając jakość trawienia, a także perystaltykę jelit.

Bezglutenowe płatki owsiane dostarczają także do organizmu witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B1 i B6) oraz E. Przy tym porcja płatków dostarcza do organizmu także cenne składniki, takie jak magnez, wapń i fosfor, ale także: selen, cynk czy żelazo. W płatkach owsianych można znaleźć także cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Porcja 100 g płatków owsianych dostarcza około 366 kalorii, co odpowiada dwóm dużym porcjom gotowej owsianki. Surowe płatki owsiane odznaczają się dość niskim indeksem glikemicznym na poziomie 40. Gotowanie płatków podnosi indeks nawet do 60, przez co znacznie lepszą opcją, która nie wymaga gotowania płatków jest przygotowanie ich na zimno. Owsiankę można uzupełnić o wybrane dodatki, jak cynamon, olej lniany, owoce czy orzechy.

Ziarna owsa są odpowiednio rozdrabniane, dzięki czemu otrzymuje się płatki różnej wielkości:

  • zwykłe – które stanowią sprasowane w całości ziarno, które zawierają w sobie najwięcej cennych substancji odżywczych;
  • górskie – powstające ze sprasowanego ziarna, które jest dalej rozdrabniane, a także lekko nawadniane (przy pomocy pary wodnej);
  • błyskawiczne – najbardziej przetworzone, rozdrobnione i szybkie w przygotowaniu, ponieważ nie wymagają gotowania.
Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img