Strona głównaProdukty i przepisyPoliester z recyklingu – czy naprawdę jest eko?

Poliester z recyklingu – czy naprawdę jest eko?

Trend na bycie eko jest coraz silniejszy i coraz bardziej zauważalny w codziennym życiu. Obejmuje coraz więcej obszarów i dziedzin. Już dzieci w przedszkolach uczą się jak prawidłowo segregować śmieci. A dla nas coraz ważniejsze jest środowisko, zdrowa żywność nie tylko dla nas, ale i naszego otoczenia.

Coraz więcej sklepów rezygnuje z plastikowych reklamówek, a na popularności zyskuje styl życia zero lub less waste, których celem jest generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, tak aby w jak najmniejszym stopniu mieć wpływ na zaśmiecanie środowiska. W ten trend próbuje wpisać się także branża odzieżowa, która jak się okazuje, zaraz po przemyśle paliwowym ma największy wpływ na zanieczyszczenie naszej planety. Największe firmy odzieżowe chcąc zaznaczyć, że ważna jest dla nich proekologiczna produkcja ubrań, wprowadziła na rynek odzież produkowaną z poliestru z recyklingu. Poliester z recyklingu reklamowany jest jako dobre rozwiązanie dla osób troszczących się o środowisko i tzw. „zrównoważoną” modę. Czy jest to rzeczywiści ekologiczne rozwiązanie?

Poliester, z jakim mamy do czynienia w sklepach odzieżowych to tak naprawdę politereftalan etylenu, który powstaje na bazie ropy naftowej, czyli w skrócie PET. Czyli materiał, z którego produkuje się także między innymi plastikowe butelki i folię. Jego produkcja jest wysoce szkodliwa dla środowiska, emituje do atmosfery toksyczne opary, w tym dwutlenek węgla. Natomiast do produkcji ubrań z recyklingowanego poliestru (czyli rPET) pozyskuje się włókna z plastikowych, przetworzonych butelek PET. Zaletą poliestru z recyklingu jest fakt, że wykorzystywany jest materiał, który nie podlega biodegradacji i jeśli by się go nie wykorzystało, zostałby po prostu wyrzucony na wysypisko, zaśmiecając planetę przez najbliższe stulecia. Ponowne wykorzystanie w celu produkcji materiału jest więc alternatywą dla wyrzucenia PET na śmieci. Drugą zaletą jest to, że nie wykorzystuje się nowych zasobów ropy naftowej do produkcji materiału. Przy ponownego wytworzenia poliestru zużywa się też mniej energii niż w przypadku jego pierwotnej produkcji. Czy te zalety mają realny wpływ na poprawę stanu środowisko? Niestety minusów recyklingowanego poliestru jest znacznie więcej niż korzyści:

Czy poliester jest eko?
  • poliester z recyklingu nie nadaje się już do ponownego recyklingu,
  • przed farbowaniem poliestru z recyklingu na ostateczny kolor, trzeba go wcześniej dodatkowo wybielić przy użyciu toksycznych wybielaczy, ponieważ jego początkowy kolor nie jest jednolity,
  • każdy poliester podczas prania uwalnia mikroplastik, który przedostaje się do rzek, mórz i oceanów, gdzie spożywają go ryby, które później trafiają na nasze talerze.

To jeszcze nie koniec minusów. Poliester, nawet ten z recyklingu ma także niekorzystne właściwości, jeśli chodzi o komfort noszenia:

  • elektryzuje się,
  • jest mało przyjemny w dotyku,
  • nie wchłania wilgoci,
  • nie przepuszcza powietrza – sprawia, że szybciej się pocimy, a pot ma nieprzyjemny zapach.

To po prostu tak, jakbyśmy nosili na sobie plastik, pochodzący z przetworzenia ropy naftowej. Nie brzmi to zachęcająco.

Poliester i jego modowe oblicze

Wygląda na to, że poliester z recyklingu nie jest więc najlepszym rozwiązaniem, ani tym bardziej takim, który ma zbawienny wpływ na proces zaśmiecania planety. Podobno w każdej sekundzie na świecie wyrzucany jest jeden kontener ubrań. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zmniejszenie nadmiernej konsumpcji i nadprodukcji odzieży. Kilkadziesiąt lat temu branże modowe wypuszczały rocznie dwie kolekcje: jesień-zima i wiosna-lato. Dziś nowe kolekcje produkuje się nieprzerwanie przez cały czas.

Mimo że rPET zużywa przy produkcji około 60% mniej energii niż zwykły poliester, to w dalszym ciągu wymaga zdecydowanie więcej energii i użycia środków chemicznych niż produkcja materiałów organicznych. Dlatego w trosce o nasze zdrowie i środowisko naturalne najlepszym rozwiązaniem byłoby zachęcenie zrównoważonych marek do produkcji odzieży z takich materiałów jak bawełna organiczna, wełna, len czy konopie.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img