Strona głównaProdukty i przepisyWłaściwości fasolki mung - dlaczego warto dodać ją do diety?

Właściwości fasolki mung – dlaczego warto dodać ją do diety?

Warzywa strączkowe to specyficzna grupa roślin ze względu na wielość składników odżywczych, które zawierają. Powinny być włączone zarówno do diety odchudzającej, jak i do codziennego zdrowego odżywiania. Oprócz wysokiej zawartości białka i błonnika strączki charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym.

W rezultacie uczucie pełności gości w żołądku przez długi czas, dzięki czemu można zracjonalizować ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Fasolka mung oraz fasolka adzuki należą do tej grupy roślin, obok takich warzyw jak groch, ciecierzyca, soczewica, czy bób.

Właściwości fasolki mung

Ta pochodząca z Indii roślina może być spożywana w postaci nasion (także na surowo) lub kiełków. Obie części mają lekko słodki smak. Fasolka mung składa się z wielu elementów, które są zdrowe dla człowieka. Antyoksydanty zawarte w nasionach wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, co przez ekspertów określane jest jako działanie opóźniające postępowanie procesów starzenia się organizmu. Co ciekawe, po ugotowaniu tej rośliny, nie znika cała zawarta w niej witamina C, która wspomaga odporność.

Oprócz tego cechuje ją wysoki poziom witamin z grupy B oraz A, E i K. Na pracę jelit pozytywnie wpływa zawarte w niej pełnowartościowe białko oraz błonnik. To właśnie te dwa elementy sprawiają, że fasolę mung stosuje się w dietach odchudzających. Składniki zawarte w fasolce mogą też skutecznie wspomagać organizm przy problemach z ciśnieniem, a to za sprawą wysokiej zawartości potasu. Kolejnym składnikiem występującym w wysokiej ilości jest kwas foliowy, który wspomaga rozwój płodu.

Zalety fasoli mung związane z wpływem na ludzki organizm idą w parze z jej walorami smakowymi. Nie sposób wymienić wszystkich gastronomicznych zastosowań tej rośliny. Wiele dań, które mają ją w składzie, należy do kuchni azjatyckiej, ze względu na jej pochodzenie. Oprócz dodatku do sałatek i zup fasolka mung może być bazą do wegetariańskich zamienników potraw mięsnych, takich jak burgery czy pasztet. Do makaronu można podać ją w formie zblendowanego pesto z dodatkami ziół i oliwy albo sięgnąć po świeże kiełki fasolki i wykorzystać je w charakterze posypki.

Fasolka adzuki – zalety i zastosowania

Podobnie jak jej poprzedniczka, fasolka adzuki pochodzi z Azji, głównie z Japonii oraz Chin. Posiada również podobne właściwości. Najważniejszymi witaminami, które wchodzą w jej skład, są te z grupy B. Mogą one przyczynić się do właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Białko obecne w tej roślinie jest łatwo przyswajalne, dzięki czemu posiłki są sycące, ale nie tuczące. Adzuki może wspomóc również pracę układu moczowego, działanie nerek oraz pęcherza. Usuwa nadmiar wody z organizmu. Tak jak mung, przez długi czas pozwala utrzymać uczucie sytości, za sprawą wysokiej zawartości wartościowego białka roślinnego oraz błonnika.

Nie każdy jednak wie, że fasolę adzuki można stosować również do dań na słodko. Zawarte w niej węglowodany odpowiadają za specyficzny smak warzywa. Pasta ze zblendowanej adzuki może być użyta do deserów, np. nałożona na ciastka lub biszkopty. Oprócz tego sprawdzi się w roli nadzienia do słodkich drożdżowych wypieków lub jako masa do przekładania ciasta.

Wytrawne dania z fasolką adzuki to przede wszystkim sałatki i sosy do ryżu lub makaronu. Jej słodkawy posmak doskonale komponuje się z ostrzejszymi składnikami, takimi jak papryka, czy czosnek. Tak jak fasola mung, również stanowi alternatywę dla mięsa i jest stosowana w diecie wegetariańskiej.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img