Strona głównaPorady dietetyczneZe skrajności w skrajność - czyli o pułapkach odchudzania

Ze skrajności w skrajność – czyli o pułapkach odchudzania

W dobie wyidealizowanych sylwetek, obecnych w mediach społecznościowym, coraz więcej osób postanawia rozpocząć proces zmniejszenia masy ciała. Chęć pozbycia się nadprogramowych kilogramów nie jest niczym złym. Za to złe może być samo podejście do tego procesu, jak i sposób wykonania. Popularne odchudzanie, wcale nie polega na głodzeniu się lub korzystania z wszelakiej maści cudownych diet. W niniejszym artykule omówimy kilka popularnych błędów, których należy unikać, chcąc zdrowo schudnąć.

Czym właściwie jest odchudzanie i dlaczego to robimy?

Sam proces odchudzania lub zmniejszenia masy ciała, możemy zdefiniować na kilka sposobów. Najtrafniej będzie opisanie go jako proces w wyniku, którego zmniejszamy naszą masę ciała, poprzez dostarczanie organizmowi mniej energii, niż ilość tej przez nas wydatkowanej. W teorii jest to proste, pamiętajmy jednak, że sama masa ciała to nie wszystko. Energia także może pochodzić z różnych źródeł. Hipotetycznie więc, jeśli dostarczymy skrajnie niskie jej ilości, zrzucimy wagę szybciej. Jest to jeden z pierwszych błędów, bardzo często popełnianych.

W tym miejscu zadajmy pytanie, dlaczego właściwie chcemy chudnąć? Odpowiedzi jest wiele. Po pierwsze w pewnych przypadkach, takich jak otyłość, nadwaga lub planowane zabiegi chirurgiczne, zmniejszenie masy ciała jest zdrowe. Należy jednak robić to z głową, nie sztuką jest schudnąć 10 kilogramów w 2 tygodnie, by po tym czasie przybrać na masie kolejne 15. Dążenie do szczupłej wysportowanej sylwetki, powszechnie kojarzone jest ze zdrowiem. Także panują niezdrowe stereotypy, że im mniejsza masa ciała tym lepiej. Takie myślenie bardzo szybko, może doprowadzić do anoreksji lub innych zaburzeń odżywiania. Wiadomym jest, że nie wszyscy powielają te wzorce i znajdzie się grupa osób świadomych, pragnących zmniejszyć masę ciała w zdrowy sposób.

Zbyt restrykcyjna dieta

Głodówka nie jest metodą odchudzania. Nasz organizm, by prawidłowo funkcjonował, potrzebuje codziennie otrzymać w pożywieniu odpowiednią ilość energii (potocznie zwanej kaloriami), zgodną z podstawową przemianą materii, czyli minimalną ilość kalorii potrzebnych do właściwej pracy organizmu. Głodówka nie tylko zatrzyma prawidłowe chudnięcie, lecz wręcz może przyczynić się do wzrostu kilogramów, gdy zaczniemy znów jeść. Już nie mówiąc, o potencjalnych napadach obżarstwa następujących po takim procederze. Efektem tego będzie brak zrzucenia zbędnych kilogramów, a wręcz przybieranie na wadze. Kolejnym błędem jest spożywanie o wiele za mało pożywienia. Nic bardziej mylnego. Jedzenie zbyt małych ilości jedzenia nie tylko nie przyśpieszy zrzucania zbędnych kilogramów, lecz wręcz spowolni ich utratę lub nawet zatrzyma prawidłowy proces odchudzania. Dodatkowo nie będziemy mieli siły do wykonywania codziennych czynności i będziemy ciągle zmęczeni. Tak diametralna zmiana trybu odżywiania, wywoła więcej negatywnych efektów niż pożytku. Bardzo często właśnie, zbyt mała ilość kilokalorii jest przyczyną szybkiego porzucenia celu.

pułapki odchudzania

Brak aktywności fizycznej

Kolejnym błędem jest mniemanie, że sama dieta wystarczy. Podczas procesu redukcji masy ciała, w większości przypadkach nie pozbywamy się tłuszczu. Zamiast tego spada ilość masy mięśniowej, zawartość wody w ustroju oraz zapasów glikogenu. Aby spalić tkankę tłuszczową, ruch jest niezbędny. Dzieje się tak w wyniku naturalnych procesów. Gdy nasz organizm jest w stanie deficytu kalorycznego, w pierwszej kolejności wykorzystuje węglowodany proste. Później materiałem energetycznym staje się glikogen z mięśni. W końcu, zaczyna spalać mięśnie. Tkanka tłuszczowa jest w takich warunkach, materiałem zapasowym wykorzystanym dopiero na samym końcu. Odpowiedzią na taki stan rzeczy, jest właśnie aktywność fizyczna. Chodzi o zapewnienie organizmowi bodźca do wykorzystania zmagazynowanego tłuszczu do celów energetycznych. Nie trzeba biegać maratonów. Wystarczy od 30 do 60 minut codziennej aktywności fizycznej. Może to być spacer z psem/kotem, wykorzystywanie schodów zamiast windy czy pokonanie pieszo odcinka do pracy/szkoły. Można także korzystać z parkowych siłowni lub zacząć biegać krótkie dystanse. To z pewnością okaże się o wiele lepsze dla zdrowia niż stosowanie restrykcyjnej diety cud.

Brak śniadania

To nie tylko problem odchudzających się. Brak zapewnienia sobie optymalnego metabolizmu na cały dzień, pod postacią pierwszego posiłku dnia, może mieć wiele negatywnych skutków. Jeśli myślisz, że nie jedząc śniadania, schudniesz, to jesteś w błędzie. Jego brak oznacza spadek poziomu cukru we krwi, a tym samym niedożywienie mózgu. Licz się z atakiem głodu, sennością, złym samopoczuciem i spadkiem koncentracji. Często brak śniadania rekompensujesz sobie wielką kolacją.

Mniej, nie znaczy lepiej

Szklanka oleju rzepakowego, ma blisko 2300 kilokalorii. Teoretycznie prawie tyle, ile zaspokoiło by nasze potrzeby energetyczne na cały dzień. Wydawać by się mogło, że zmniejszenie objętości spożywanych posiłków, jest kluczowe dla redukcji masy ciała. Poniekąd jest to prawda, ale należy sobie zdać sprawę z jakich źródeł pochodzą owe kilokalorie. Bardzo często dzieje się tak, że nie bierzemy pod uwagę dodatków do owych potraw. Sałatki są bardzo zdrowe, jednak, gdy przesadzimy z ilością dressingu czy sosu, może okazać się, że przyswoimy o wiele za dużo kilokalorii. Powoduje to błędne przekonanie, że nie możemy schudnąć.

Zbyt szybka utrata masy ciała

Punkt ten jest ścisłe powiązany ze znaczną redukcją spożywanych pokarmów. Jako społeczeństwo jesteśmy leniwi i niecierpliwi. Taka już ludzka natura. Dlatego o wiele bardziej kusząca wydaje się wizja utraty 10 kilogramów w dwa tygodnie niż w 3-4 miesiące. Z tego powodu dieta, przeradza się w życie pełne wyrzeczeń, odczuwanie ciągłego głodu i rozdrażnienia. Dodatkowo, epizody obżarstwa lub porzucenie diety, na rzecz powrotu do stanu poprzedniego. Słynny efekt jo-jo jest właśnie wynikiem takich praktyk. Nasze ciało, mając już doświadczenie z epizodami ograniczonego przez nas samych dostępu do pożywienia, po powrocie do normalnego spożycia, zaczyna odkładać co nie co na gorsze czasy. Dlatego to po takiej cudownej diecie, bardzo szybko tyjemy.

ze skrajności w skrajność - odchudzanie

Traktowanie każdego odstępstwa od przyjętej diety jako porażkę

Zasada małych kroków, jest niesamowicie przydatna w życiu, ale i redukcji masy ciała. Nie od razu Rzym zbudowano i my też tak do tego podchodźmy. Paradoksalnie najlepsze efekty dają, małe zmiany dokonywane każdego dnia. Popadanie ze skrajności w skrajność, nie jest korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Lekkie odstępstwo od diety, nie jest końcem świata. Niestety gro osób w takim momencie się poddaje i rezygnuje ze swojego celu.

Jedzenie produktów light bez ograniczeń

Utarło się, że produkty zero i light, są przeznaczone w szczególności dla osób na diecie redukcyjnej. Dodatkowo fakt, iż dany produkt ma znacznie niższą ilość kilokalorii lub zawartość np.: tłuszczy czy cukrów, nie oznacza, że możemy je spożywać bez ograniczeń. Warto jednak pamiętać, że pomimo takiej zmiany w składzie, te produkty nadal są źródłem kilokalorii i nie możemy ich jadać do woli – z tego powodu zachęcamy Was do czytania etykiet.

Stosowanie rozmaitych suplementów diety

Niestety, nie wynaleziono jeszcze cudownego środka na odchudzanie. Takiego, którego stosowanie mimo objadania się do syta i braku ruchu powodowałby utratę masy ciała, bez skutków ubocznych. Dużym błędem jest poleganie, tylko na suplementach diety. Nie jest to nic, złego. Ba! Często w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną, mogą dawać bardzo dobre efekty. Nie należy natomiast polegać tylko na nich i liczyć, że w magiczny sposób i bez wysiłku zgubimy nadprogramowe kilogramy.

Podsumowanie

Zmniejszenie masy ciała jest procesem. Nie da się wykonać tego szybko, a z zwłaszcza bez rozmaitych skutków ubocznych, gdy proces będzie przebiegać za szybko. Błędy, które możemy popełnić w jego trakcie jest jeszcze więcej. Te wymienione powyżej zdarzają się najczęściej. Warto pamiętać, żeby przed rozpoczęciem procesu odchudzania wykonać niezbędne badania stanu zdrowia oraz skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem.

Mgr Emil Zielinski Dietetyk Kliniczny
Dyplomowany dietetyk (licencjat UM w Lublinie oraz magistrant UM w Lublinie). Miłośnik sportu, głównie kalisteniki jak i piłki nożnej. Uwielbiam odkrywać nowe smaki w kuchni gotując samemu lub udając się do restauracji. Wierzy, że codzienne spożywanie posiłków może być nie lada przygodą, a dieta sama w sobie nie musi być nudna i wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Wyznaję zasadę, że wszystko jest dla ludzi ale z odpowiednio do tego dostosowanym umiarem.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img