Strona głównaProdukty i przepisyBataty w kuchni – skąd przybyły do nas słodkie ziemniaki i jakie...

Bataty w kuchni – skąd przybyły do nas słodkie ziemniaki i jakie mają właściwości

Bataty stają się z roku na rok coraz bardziej popularne i są też coraz łatwiej dostępne. Tzw. słodkie ziemniaki trafiają do jadłospisu ze względu na swoje walory smakowe, ale także dlatego, że biją na głowę tradycyjne kartofle jeśli chodzi o wartości odżywcze i zdrowotne. Czy w takim razie warto się jeszcze zastanawiać nad tym czy włączyć je do swojej diety? Sprawdźcie jakie właściwości ma wilec ziemniaczany, czyli słynny batat.

Skąd przybył do nas batat?

Batat występujący pod nazwą wilca ziemniaczanego, słodkiego ziemniaka czy kumary jest dość intensywnie uprawiany w Ameryce Południowej i Środkowej. To z tych rejonów pochodzi słodki ziemniak. W Europie pojawiły się po tym, jak Krzysztof Kolumb dotarł przypadkowo do Ameryki. Jeszcze w czasach kolonialnych batat zyskał całkiem sporą popularność. Obecnie bataty uprawia się głównie Chinach, Nigerii, Ugandzie i Indonezji.

Jakie są właściwości batatów?

Indeks glikemiczny batatów jest dość niski i wynosi 54. Zaleca się więc spożywanie słodkich ziemniaków diabetykom ze względu na to, że zawarte w batatach węglowodany wolniej się wchłaniają, sprawia to że dłużej odczuwamy poczucie sytości co w rezultacie może zapobiegać nagłym skokom glukozy we krwi. Dla diabetyków cenną informacją jest to, że w batatach znajdują się pektyny, celuloza czy lignina. Składają się one na włókno pokarmowe poprawiające pracę jelit oraz zmniejszające wchłanianie cukrów i tłuszczów.

Znajdujące się w słodkich ziemniakach karoten, karotenoidy, w tym luteiny, mają dobroczynny wpływ na wzrok. Bataty zawierają więcej wymienionych składników niż znane z ich obecności szpinak, dynia czy brokuł.

Słodki miąższ batatów zawiera dość dużą dawkę witamin C i A oraz witamin z grupy B – B1,B2, B6. Nie brakuje również w słodkim ziemniaku kwasu foliowego, witamin E czy K, oraz beta-karotenu i polifenoli, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Bataty zawierają także wiele składników mineralnych. Znajdziemy w nich:

  • Potas,
  • Fosfor,
  • Chlor,
  • Wapń,
  • Siarkę,
  • Jod,
  • Żelazo,
  • Sód,
  • Selen,
  • Magnez,
  • Miedź.

Jakie zastosowanie w kuchni mają bataty?

Ugotowane, pieczone, grillowane, zapiekane tylko fantazja ogranicza nas w przygotowaniu pysznego dania, którego głównym bohaterem będzie słodki ziemniak. Świetnie sprawdzą się także jako składnik aromatycznych zapiekanek, doskonale odnajdą się w zupach. Ich wszechstronność kulinarna otwiera także możliwość przygotowania na ich bazie ciasta batatowego, a także przyrządzenie puddingu. Co ciekawe nie tylko bulwy są jadalne, ale także liście tych roślin. Bardzo popularne są frytki z batatów, coraz częściej zastępujące frytki przygotowane z tradycyjnych ziemniaków.

Słodkie ziemniaki to ciekawa i zdrowa alternatywa dla tak często podawanych kartofli. Na pewno ich nie zastąpią, ale będą coraz częściej stanowić urozmaicenie w kuchni wzbogacając ją o nowe smaki.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img