Strona głównaProdukty i przepisyRoślina ze stepów i prerii – jak stosować i jak działa traganek?

Roślina ze stepów i prerii – jak stosować i jak działa traganek?

W Chinach traganek błoniasty cieszy się niemal taką samą popularnością, co słynny na całym świecie żeń-szeń. Wprawdzie wiele gatunków traganka, a jest ich ok. 2 500, występuje na preriach i stepach to nie jest ich jedyne środowisko. Występuje na każdym kontynencie, jednak bardziej upodobało sobie półkulę północną. Największe zróżnicowanie tej rośliny spotkać można w Chinach (ok. 400 gatunków), Turcji (ok. 370 gatunków) i Kazachstanie (ok. 300 gatunków).

To Chińczykom możemy zawdzięczać znajomość prozdrowotnych właściwości traganka. Roślina jest używana przez nich do dzisiaj od ponad 2000 lat. Jak podają podania, traganek został podarowany mieszkańcom Państwa Środka przez mitycznego cesarza Shannonga, Boskiego Rolnika. Dlaczego w Chinach traganek jest tak ceniony? Czy jego popularność będzie się rozprzestrzeniać na pozostałe części globu?

Prozdrowotne właściwości traganka

Korzeń traganka błoniastego jest bogaty w wiele cennych składników. Znajdziemy w nim wykazujące działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne flawonoidy, moczopędne saponiny, nie brakuje w roślinie glikozydów, polisacharydów, triterpenów i aminokwasów. Wielką wartością traganka jest to, że wspomaga układ odpornościowy, a co za tym idzie wykazuje właściwości wspierające nas przy okazji różnego rodzaju infekcji (przede wszystkim dróg oddechowych). W przypadku zachorowania traganek błoniasty skraca czas choroby, przyspieszając zwalczanie drobnoustrojów.

Pozytywne „skutki” zażywania traganka odczują także cukrzycy. Traganek błoniasty wspomaga organizm w regulowaniu poziomu glukozy. Właściwości rośliny regulują także poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, co przekłada się na lepszą pracę serca.

Warto wiedzieć, że traganek błoniasty jest również silnym przeciwutleniaczem, co oznacza że zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, co przekłada się na spowalnianie procesów starzenia.

Traganek błoniasty to także bogactwo minerałów, występują w nim:

Traganek zawiera również kwas foliowy, kwas linolowy, kwas linolenowy oraz kwas glikuronowy.

Jakie zastosowania i właściwości posiada traganek

Jak należy stosować traganek błoniasty?

Najczęstszą formą dostępną na rynku są kapsułki. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami na ulotce. Przeważnie przyjmuje się od jednej do trzech kapsułek. Ilość przyjmowanych kapsułek dobierzmy w zależności od składu ilościowego.

Powinniśmy też wiedzieć, kiedy nie możemy korzystać z dobroczynnych właściwości tej rośliny. Traganek błoniasty nie jest przeznaczony dla osób, które są uczulone na składniki, które zawiera roślina. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży, a także te karmiące piersią. Zaleca się także, by osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz zażywające leki immunosupresyjne nie stosowały tej rośliny.

Zwróćmy więc uwagę na to, by przestrzegać zaleceń producenta co do stosowania rośliny i nie przekraczajmy zalecanych dziennych dawek.

Zobacz też poprzedni wpis: Zastosowania oliwy z oliwek

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img