Strona głównaProdukty i przepisyCzy agar jest zdrowy i jak zastępuje żelatynę?

Czy agar jest zdrowy i jak zastępuje żelatynę?

W poszukiwaniu zamienników dla tradycyjnej żelatyny, łatwo można natknąć się na agar w proszku. Ze względu na swoje właściwości agar może nie tylko usprawnić przygotowywanie ulubionych dań, ale także nieść szereg korzyści dla organizmu. Czym jest ten tajemniczy produkt i w jaki sposób się z nim obchodzić?

Agar-agar (w przemyśle występujący także jako E406) jest substancją pochodzenia roślinnego. Tradycyjnie pozyskiwany był wyłącznie z japońskich krasnorostów, które poławiane są na dużych głębokościach, a następnie odpowiednio spreparowane poprzez suszenie oraz obróbkę cieplną. Obecnie uprawy krasnorostów i alg na agar prowadzone są także w innych regionach, jak np. w Hiszpanii, Egipcie czy Nowej Zelandii.

W przeciwieństwe do odzwierzęcej żelatyny, agar bio sprawdzi się w kuchni wegan jako substancja żelująca i naturalny zagęstnik. To wszechstronny produkt, który można wykorzystać na wiele sposobów, np. w deserach bądź w charakterze środka naturalnie pobudzającego trawienie.

Agar właściwości i zastosowanie oraz jak go używać

Agar w proszku ma działanie zbliżone do żelatyny, dlatego też zdobywa tak dużą popularność wśród osób wyłączających produkty odzwierzęce ze swojej diety. Sprawdzi się przy przygotowywaniu galaretek, ciast, deserów, ale także zup, sosów oraz dżemów.

W porównaniu z żelatyną:

  • jest bezwonny i pozbawiony koloru,
  • podobnie jak ona, pęcznieje w zimnej wodzie,
  • zawiera błonnik,
  • szybciej zastyga (już w temperaturze poniżej 40°C, bez konieczności chłodzenia),
  • proszek rozpuszcza się w temperaturze powyżej 90°C,
  • agar może być ponownie zagotowany, bez obawy o utratę jego właściwości (co jest często niemożliwe w przypadku żelatyny).

Uznaje się, że agar i żelatyna wypadają dość podobnie pod względem ilości produktu potrzebnego na 100 ml płynu, chociaż zalecane proporcje mogą różnić się między zaleceniami poszczególnych producentów. Zastygnięty agar nadaje potrawie jednak znacznie bardziej zbitą konsystencję, przez co w większości przypadków wystarczy mniejsza jego ilość. Wykorzystując go w kuchni warto pamiętać, że agar może wolniej zastygać w środowisku kwasowym (np. przez sok niektórych owoców).

Agar naturalnie bogaty jest w witaminy K, E oraz niektóre witaminy z grupy B i kwas foliowy. Ze względu na swoje morskie pochodzenie, zawiera w sobie również cenne składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo czy jod.

Agar: odżywczy i wszechstronny w użyciu

Wykorzystywany w kuchni agar jest produktem bezpiecznym, który można stosować regularnie przy gotowaniu. Nieco łatwiejszy proces przygotowania oraz właściwość szybkiego zastygania do postaci żelowej sprawiają, że agar dla wielu osób deklasuje żelatynę.

Produkt ten może okazać się także pomocny poza kuchnią. Agar odżywczy, ze względu na zawartość błonnika oraz zdolność do dobrego wiązania wody, może być stosowany przy dyskomforcie trawiennym. Pęczniejący w wodzie proszek pomaga w przyspieszeniu przemiany materii, dlatego też wykorzystywany jest jako naturalnie działający środek przeczyszczający. W Japonii, gdzie jest tradycyjnie wytwarzany, stanowi częsty dodatek do herbaty, po który sięgają w szczególności osoby starsze.

Zewnętrznie agar stosowany jest także na skórę, w formie okładów, które mają na celu łagodzenie lekkich stanów zapalnych. Zawarte w nim witaminy i składniki korzystnie wpływać mogą na kondycję skóry.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img