Strona głównaProdukty i przepisyMąka bezglutenowa i jej zastosowania

Mąka bezglutenowa i jej zastosowania

W diecie bezglutenowej ważne jest stosowanie odpowiednich produktów spożywczych. Jednym z najpopularniejszych jest mąka bezglutenowa, która stanowi podstawę wielu smacznych potraw. Osoby zmagające się z celiakią nie muszą rezygnować ze znanych i powszechnie lubianych dań, takich jak makaron, naleśniki czy pizza. W jaki sposób zastosować mąkę bezglutenową do gotowania lub pieczenia?

Mąka bezglutenowa do chleba

Pierwszym pomysłem na zastosowanie mąki bezglutenowej są domowe wypieki. Mąka bezglutenowa do chleba składa się ze specjalnie wybranych zbóż, które nie zawierają glutenu. W skrócie, jest to kompleks białkowy składający się z gliadyny i gluteniny. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom wypiek z mąki bezglutenowej może okazać się równie smaczny co ten, wykonany z mąki pszennej.

Alternatywą tradycyjnej pizzy wykonanej na mące pszennej jest ta, z użyciem mąki bezglutenowej: kukurydzianej, ryżowej, gryczanej lub jakiejkolwiek, bez kompleksu białkowego występującego w wybranych zbożach, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Na rynku dostępnych jest również wiele rodzajów makaronów, dzięki czemu osoby przebywające na diecie bezglutenowej nie muszą się martwić o wybór składników na obiad. Można jednak przyrządzić domowy makaron bezglutenowy w swojej kuchni.

Mąka bezglutenowa do chleba występuje w wielu wariantach. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych, jak:

Mąka gryczana

Stanowi źródło błonnika, magnezu oraz witamin z grupy B. Charakteryzuje ją ciemna barwa i delikatnie gorzki smak. Najczęściej stosuje się ją do produkcji domowego pieczywa, makaronów oraz ciast. Często wykorzystuje się ją również do smażenia naleśników, omletów lub placuszków.

Mąka kukurydziana

Mąką, która jest naturalnie pozbawiona glutenu, jest również mąka kukurydziana. Charakterystyczna żółta barwa mąki nadaje potrawom właśnie ten kolor. To źródło błonnika, żelaza, cynku i witamin z grupy A i B. W kuchni można wykorzystać ją do pieczenia słodkich ciast, pieczywa oraz pizzy. Mąka kukurydziana nadaje się również jako zagęszczacz do zup i sosów.

Mąka ryżowa

Kolejną alternatywą mąki pszennej jest bezglutenowa mąka ryżowa. Jest otrzymywana przez zmielenie brązowego lub białego ryżu, przez co jej kolor może być różny. Bogata w niacynę, witaminę B6 oraz magnez, żelazo i cynk, jest często wykorzystywana do produkcji makaronów, ciast, a także słonych przekąsek. Może być z powodzeniem stosowana jako zamiennik mąki pszennej.

Mąka bezglutenowa do wypieków

Tak, jak w przypadku pozostałych dań, w przypadku ciast liczy się przede wszystkim podstawa, czyli dobra mąka bezglutenowa do wypieków. Może to być gotowa mąka lub mieszanka mąki ziemniaczanej, ryżowej i owsianej. Na rynku można znaleźć również inne odmiany mąki bezglutenowej, takie jak: mąka kokosowa, migdałowa, jaglana, z komosy ryżowej, sorgo czy ciecierzycy. Mąka bezglutenowa to świetna alternatywa mąki pszennej, różniąca się właściwościami, walorami smakowymi, konsystencją, a nawet kolorem. To bogate źródło witamin, błonnika i antyoksydantów, dzięki której możliwe jest przygotowanie zdrowych i smacznych posiłków!

Mąka bezglutenowa do wypieków może posłużyć do przygotowania ciast, a także potraw takich jak naleśniki. Co więcej, mleko w naleśnikach można zastąpić mlekiem sojowym, jaglanym, migdałowym lub tym bez laktozy. Ponadto przy wykorzystaniu mąki bezglutenowej mogą powstać różnego rodzaju słodkie wypieki. Dzięki temu ciasto nie musi kojarzyć się wyłącznie z pustymi kaloriami, dlatego alternatywą cukru może być miód, ksylitol czy erytrytol. Zamiast gotowych dżemów lub konfitur z konserwantami warto wybrać świeże owoce, orzechy, migdały czy bakalie. Odpowiednio łącząc ze sobą składniki można z powodzeniem gotować i piec, bez konieczności rezygnowania z ulubionych dań.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img