Strona głównaPorady dietetyczneNajważniejsze produkty diety wegańskiej #1

Najważniejsze produkty diety wegańskiej #1

W poprzednim tekście opisywaliśmy rodzaje różnych diet, które polegają na wyeliminowaniu mięsa z listy spożywanych produktów. Wspomnieliśmy wtedy również o tych opcjach, które częściowo lub w pełni rezygnują z innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej powszechną z nich jest natomiast weganizm, który polega na odrzuceniu także nabiału i miodu oraz na zwracaniu szczególnej uwagi na kwestie etyczne, dotyczące produkcji kosmetyków i ubrań.

Należy jednak zaznaczyć, że dieta wegańska jest niezwykle wymagająca, bowiem konieczne jest tu szukanie odpowiednich zamienników tych produktów, których wersje niewegańskie są zazwyczaj trudno dostępne. Weganie powinni więc wykazywać się sporą kreatywnością, dbając o właściwie zbilansowaną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne makro i mikro składniki. Mimo to, weganizm nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać – wystarczy tylko wiedzieć, po jakie popularne produkty sięgać. Kilka podpowiedzi poniżej:

Rośliny z rodziny bobowatych

Rośliny z rodziny bobowatych powinny być w kuchni wegańskiej stosowane na szeroką skalę. Nie tylko ze względu na ich prozdrowotne właściwości, ale także z powodu mnogości zastosowań, jakie one oferują. Dla przykładu: z ciecierzycy możemy przyrządzić przepyszny hummus oraz falafel (ten drugi uda się zrobić też z bobu) lub aromatyczną, rozgrzewającą zupę. Niezwykle smaczna jest również zupa z soczewicy, choć soczewica może być też alternatywą dla makaronu, podawana z duszonymi warzywami lub, na przykład, puree (wariantów do wyboru jest sporo). Docenić należy także zielony groszek, który świetne sprawdza się w postaci kremu albo pasty do pieczywa.

Tofu

Tofu, czyli popularny wegański twarożek, otrzymywany z mleka sojowego. Co prawda, tofu popularne stało się w naszym kraju całkiem niedawno, choć dostępne źródła podają, że jego historia sięga aż drugiego wieku przed naszą erą. Tofu jest nieocenionym źródłem witamin, tłuszczów nienasyconych oraz białka, dzięki czemu koniecznie trzeba uwzględnić je w bezmięsnej diecie, odrzucającej też wszelkie rodzaje nabiału. Ważne jest również to, że tofu nie posiada własnego smaku, tak więc podczas kuchennej obróbki przejmuje smak innych produktów, z którymi jest łączone. Nic dziwnego zatem, że stanowi ono jeden z podstawowych składników bezjajecznej… jajecznicy. Wystarczy bowiem połączyć tofu z czarną solą, aby uzyskać przepyszną tofucznicę.

Kasza jaglana

Nie bez powodu kasza jaglana nazywana jest „królową kasz” – jest ona bowiem lekkostrawna, zawiera ogromne ilości witamin (m.in. witaminy z grupy B) i doskonale smakuje w różnych, zarówno słodkich, jak i słonych wersjach. Istnieje niezliczona ilość sposobów przygotowywania kaszy jaglanej – można jeść ją z warzywami, na ostro i w wersji deserowej (z owocami, syropami). To jednak nie wszystko – produkt ten jest jednym z najważniejszych składników, dodawanych do kotlecików wegańskich, które dzięki niemu uzyskują odpowiednią konsystencję i chrupkość. Mając więc w domu kaszę jaglaną, na pewno przygotujecie smaczne, zdrowe, a przede wszystkim pożywne danie.

Oczywiście, dostępnych produktów jest znacznie więcej, tak więc wątek ten na pewno będziemy kontynuować. Warto zatem regularnie zaglądać na naszego bloga w poszukiwaniu kolejnych wskazówek. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie znaleźć można sporo wegańskich produktów, opatrzonych atrakcyjnymi cenami.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img