Olej lniany
Olej lniany w sklepie Biogo.pl
Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia nasion lnu zwyczajnego w niskiej temperaturze. Powstały tłuszcz cechuje się żółtym kolorem i specyficznym zapachem, co czyni go charakterystycznym produktem w kategorii zdrowych olejów roślinnych.
Producent
Certyfikat BIO
Kraj producenta
Wegetariańskie
Wegańskie
Dla niemowląt
Bez laktozy
Bez jajek
Bez orzechów
Bez cukru
Bez soi
Cena
-
od
do
Olej Lniany Budwigowy zimnotłoczony nieoczyszczony 1l OLVITA
Olej Lniany Budwigowy wysokolinolenowy tłoczony na zimno 500ml BIOOIL
Olej Lniany Budwigowy wysokolinolenowy tłoczony na zimno 100ml BIOOIL
Olej Lniany budwigowy wysokolinolenowy tłoczony na zimno 1000ml BIOOIL
Olej lniany tłoczony na zimno Oleje świata 250ml Oleofarm
Olej Lniany Budwigowy wysokolinolenowy tłoczony na zimno 250ml BIOOIL
Olej Lniany Budwigowy nieoczyszczony zimnotłoczony 250ml OLVITA
Olej lniany virgin nierafinowany tłoczony na zimno BIO 100 ml - Dary Natury
OLEJ LNIANY TŁOCZONY NA ZIMNO BIO 250 ml - ZŁOTO POLSKIE
Powstawanie i charakterystyka oleju lnianego
Olej lniany dostępny w sklepie Biogo.pl powstaje w wyniku tłoczenia nasion lnu zwyczajnego w niskiej temperaturze. Taki proces pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze lnu, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej ten charakteryzuje się żółtym kolorem i specyficznym, charakterystycznym zapachem.
Skład i właściwości odżywcze
Olej z lnu jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, omega-6 oraz omega-9. Kwas tłuszczowy omega-3, szczególnie wartościowy, bardzo szybko się utlenia, dlatego odpowiednie przechowywanie oleju lnianego jest kluczowe. Aby zachować jego prozdrowotne właściwości, należy przechowywać go w ciemnej, szklanej butelce umieszczonej w lodówce. Spożywanie oleju lnianego wpływa korzystnie na pracę mózgu, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także pomaga zapobiegać depresji oraz poprawia stan psychiczny pacjentów z tym schorzeniem.
Porównanie z tranem
Właściwości oleju lnianego często porównywane są do tranu, czyli oleju z wątroby niektórych ryb. Oba te oleje przyczyniają się do poprawy widzenia oraz stanu kości. Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3, olej lniany jest szczególnie ceniony za swoje korzystne działanie na zdrowie.
Len uprawiany w Polsce
Len zwyczajny jest rośliną uprawną, która jest uprawiana także w Polsce. W ostatnich latach obserwuje się wzrost powierzchni uprawy lnu i produkcji oleju lnianego w naszym kraju. Polscy producenci oleju lnianego to przede wszystkim małe, rodzinne przedsiębiorstwa, które często tłoczą olej na zamówienie klienta z powodu jego stosunkowo krótkiej przydatności do spożycia.
Różnice między olejami lnianymi
Warto wiedzieć, że oleje lniane mogą różnić się między sobą zawartością poszczególnych kwasów tłuszczowych. Im olej jest bogatszy w kwasy omega-3, tym jego termin przydatności do spożycia jest krótszy. Jeśli producent deklaruje, że olej nadaje się do spożycia nawet 6 miesięcy od daty wytłoczenia, to można być pewnym, że zawartość kwasów omega-3 jest niższa niż w oleju z datą np. 3 miesięczną.